banner39

Yemen'de Husilere karşı gösteriler sürüyor

Başkent Sana ve İbb kentinde Yemen Devrim Gençliği'ne bağlı grupların Husi ilerleyişini protestoları sürüyor

Ortadoğu 30.01.2015, 13:57 30.01.2015, 13:57
Yemen'de Husilere karşı gösteriler sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in başkenti Sana'da ve güney İbb kentinde bir grup gösterici, Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) Başkent Sana ve diğer önemli illerdeki ilerleyişini protesto etti.

Yemen Devrim Gençliği'ne bağlı çok sayıda kişi, Sana'daki Seba bulvarında bir araya geldi. Cuma namazı sonrası toplanan grup, Husi karşıtı sloganlar attı. Bulvar üzerinde yürüyüş düzenleyen göstericiler, ''Husileri darbecilikle'' suçladı. Sana'nın güneyindeki İbb kentinde ise 2011 Yemen Devrimi sırasında rejm karışıtı gösterilerin merkezinde olan ''Değişim Meydanında'' cuma gösterisi düzenlendi. Meydanda cuma namazı öncesi toplanan kalabalık uzun ve siyasi içerikli hutbenin ardından cuma namazı kıldı. Protestocular, Husilerin ülkede ''siyasi otorite kurup silahlı güç oluşturma'' planlarının ''darbe'' olduğunu savundu.

Daha önceki Husi karşıtı gösterilere müdahale eden Husi grupları bugünkü protestolara engel olmazken Husilerin de gün içerisinde Sana'da gösteri düzenleyebileceği belirtiliyor. Yemen'in başkenti Sana'da geçen Pazar düzenlenen Husi karşıtı gösterilerde, 4'ü kadın 12 aktivist Husiler tarafından kaçırılmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

Husilerin Sana merkezli siyasi girişimleri ve ülke yönetimini sarsan ilerleyişi diğer grupların çağrısıyla Sana, İbb ve Hudeyde kentlerinde Husi karşıtı geniş katılımlı gösterilere neden olmuştu.

Yemen'de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin konutuna saldırı düzenlemesiyle yeni boyut kazanmıştı.

Bu süreçte Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümet 22 Ocak'ta, "Husi Ensarullah Hareketi'nin yönetime müdahale ettiği" gerekçesiyle istifa etmişti. Bu gelişmenin ardından kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Hadi'nin sunduğu istifa reddedilmişti. Bölgede yaşanan olayların ardından siyasi tarafların, ülkedeki krize çözüm bulmak için başlattığı görüşmelerden henüz bir sonuç alınamadığı ifade edildi. 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü