banner39

Yemen'de Husiler'e karşı 'Halk Ordusu' kuruldu

Yemen'in güneyinde Husi karşıtı halk Husilere karşı silahlı mücadele yapması için Halk Ordusu isimli bir yapı oluşturdu

Ortadoğu 20.02.2015, 17:12 20.02.2015, 17:12
Yemen'de Husiler'e karşı 'Halk Ordusu' kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Husiler'in yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkede Husi karşı gösteriler devam ediyor. Ülkenin güneyindeki halk, Husilere karşı silahlı mücadelede bulunabilmek için 'Halk Ordusu' isimli bir oluşuma imza attı.

Eş-Şark'ül Avsat gazetesinde yer alan habere göre, silahlı Şii Husi grupların Yemen'deki iktidarı ele geçirmesinin ardından güney kesimde bulunan Sünni aşiretler gönüllülerin katıldığı yeni bir ordu kurdu.

Güneydeki aşiretler Husilerin bölgelerine hiçbir şekilde girmesini istemediklerini, onlara yardım ve yataklık eden herkesin de bunu canıyla ödeyeceğini açıkladılar.

Aşiretler ayrıca Husilerin ele geçirdiği kentlerle bağlantılarını kopardıklarını ve sınırları kapattıklarını da duyurdular.
Diğer yandan, Birleşmiş Milletler'in Yemenli yetkililerin serbest bırakılması ve ele geçirilen devlet kurumlarının iade edilmesi yönünde yapmış olduğu çağrı Husileri durdurmaya yetmedi. Direnişçiler tüm resmi kurumların yeni anayasaya göre yapılandırıldığını ve ele geçirdikleri bölgelerden çekilmeyeceklerini duyurdular.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?