banner39

banner35

Yemen'de Husilerin saldırı merkezi düştü

Yemen'de Halk Direnişi Güçleri, Taiz'deki istihbarat binası ile "Husilerin saldırıların merkezi olarak kullandığı" tarihi Kahire Kalesi'ni ele geçirdi.

Ortadoğu 16.08.2015, 18:50 17.08.2015, 08:03
Yemen'de Husilerin saldırı merkezi düştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'in Taiz kentinde ilerleyişini sürdüren, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Güçlerinin (HDG) kentteki istihbarat binası ile tarihi kaleyi ele geçirdiği belirtildi.

HDG kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) kentte "bombalı saldırıların merkezi olarak kullandığı" tarihi Kahire Kalesi ile keskin nişancıların konuşlandığı istihbarat merkezi binası, direniş güçleri tarafından kontrol altına alındı.

HDG birlikleri, dün Husilerin en önemli kalelerinden biri olarak görülen El-Cahmeliyye semtindeki devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in sarayı, askeri karakol ve askeri tedarik binasını koltrol altına almıştı. 

Yemen'de ocak ayında başlayan kriz ve Husilerin yönetime müdahalesi ile değişen siyasi dengeler, Aden'de kazanılan zaferin ardından HDG'nin lehine değişiyor. Ülkedeki otorite boşluğundan yararlanarak önemli kentleri kontrol altına alan Husilerin Aden'den çıkarılması ile başlayan HDG ilerleyişi, İbb, Taiz, Abyan gibi yakın kentleri de içerecek şekilde genişliyor.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?