banner15

Yemen'de iç savaş tırmanıyor

Taraflar arasında yaşanan çatışmalar ile koalisyon güçlerinin saldırılarında 5 asker ile 18 Husi öldü, 13 kişi yaralandı

Yemen'de iç savaş tırmanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de hükümet güçleri ile onlara destek veren Halk Direniş Güçleri'nin (HDG), Taiz kentinde dün ele geçirdiği bölgelerin bir kısmından geri çekildiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, hükümet güçleri, Cebel el-Munim ile çevresinde Husiler ile Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerle çatışmaya girdi. Hükümet güçleri 5 milisin öldüğü, 13'ünün yaralandığı çatışmaların ardından söz konusu bölgelerden geri çekildi.

Öte yandan, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçakların Hazran bölgesindeki Er-Rud köyünde düzenlediği hava saldırılarında aralarında üst düzey bir komutanın da bulunduğu 18 Husi militan hayatını kaybetti.

Hükümet güçleri dün, Husilerin kentin batı ve kuzeydoğu cephelerindeki ikmal yolunu kesmek için operasyon düzenlemişti. Husiler Taiz'i kuzeyde El-Huban doğuda da Er-Rabii bölgesinden abluka altında tutuyor. Hükümet güçleri 18 Ağustos'ta düzenlediği operasyonla ablukayı kısmen kırmayı başarmış ve Ed-Dabab yolunu ele geçirmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 11:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35