banner39

Yemen'de iktidar bilmecesi

Yemen Devlet Başkanı Salih, ilk defa kameraların önüne geçerek, iktidarı paylaşma teklifinde bulunurken, muhalefet Salih'in konuşmasından memnun kalmadı

Ortadoğu 08.07.2011, 11:10 08.07.2011, 12:16
Yemen'de iktidar bilmecesi

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in, bir ay önceki suikast girişiminden sonra ilk defa kameraların önüne geçerek, iktidarı paylaşma teklifinde bulunması, taraftarlarını sevince boğdu.

Muhalifler ise, ancak mahkeme önüne çıkarılması için Salih'in ülkeye dönebileceğini söylüyor.

Yüzünün yandığı ve ellerinin bandajlı olduğu görülen Salih, televizyonda yaptığı konuşmada, anayasal çerçevede iktidarı paylaşabileceğini söyledi.

Riyad'da 8 ameliyat geçirdiğini söyleyen Salih, ülkeye ne zaman döneceği konusunda bilgi vermedi.

Konuşmanın ardından taraftarları başkent Sana'da havai fişeklerle gösteriler düzenledi, havaya ateş açtı.

YÜZLERİ VE ELLERİ YANIK

Geçtiğimiz ay Başkanlık Sarayı'na düzenlenen saldırıda yaralanan Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, yaklaşık bir ay sonra kamuoyunun karşısına çıktı. Yüzü büyük oranda yanan Salih'in ellerinin de bandajlı olduğu görüldü.

 

Ülkesinde uğradığı bombalı saldırı sonucu ağır şekilde yaralanan Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in yanık yaraları dikkat çekiyor.

Şark'ul Ewsat Gazetesi'nin haberine göre, saldırı sonrası ilk defa konuşan Salih'in suratındaki yanık iziyle birlikte, illerinde ve vücudunun bazı bölgelerinde bandajların olması dikkat çekiyor.

ÜLKEYE NE ZAMAN DÖNECEĞİ BELİRSİZ

Suudi Arabistan'da tedavi gören Salih'in ülkesine ne zaman döneceği belirsizliğini koruyor. Yetkililer Salih'in yanık yaralarının olduğunu ve bunların tedavi edilmesi gerektiğini ifade etti.

MUHALEFET TEPKİLİ

Yemen'de Salih'in yerine vekaleten devlet başkanlığı görevini yürüten yardımcısı Abd Rabbu Mansur Hadi ise, muhalefete yeni bir plan sundu.

Plana göre, ülkede ulusal birlik hükümeti kurulacak, Salih ise iktidarı 60 gün içinde bırakarak, devlet başkanlığı seçimlerine gidecek.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?