banner15

Yemen'de insani kriz büyüyor

Yemen iç savaşına dünyanın sessizliği devam ederken, ülkede büyük insani kriz ve dramlar yaşanıyor. İç savaşın sonlandırılması için yapılan müzakerelerden sonuç alınmamasının Yemen'i Suriye'ye dönüştürebileceğinden bahsediliyor.

Yemen'de insani kriz büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri ile Husiler arasındaki çatışmalardan dolayı Yemen’de sessiz bir insani dram yaşanıyor.

BM yetkilileri, Yemen'de 21,2 milyonun yani her beş Yemenliden dördünün insani yardıma ihtiyacı olduğu belirtiyor. Geçen yıl BM'nin Yemen için 1.6 milyar dolar yardım çağrısında bulunduğu ve bu yardım talebinin yüzde 56'sı yani 892 milyon doların karşılandığı duyurmuştu.

Konuyla ilgili Euronews'e konuşan Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick Yemen’de yaşananların “içler acısı” olduğunu söyledi:

"14 milyon kişinin yardıma ihtiyacı var, 7 milyondan fazla kişi oldukça kötü şartlarda hayatlarına devam ediyor. Okula giden çocuk sayısı ele alındığında, bu ülkede çocukların 3 milyondan fazlası okula gitmiyor. Dolayısıyla bu çocuklar için bir gelecekten bahsetmek çok zor. Sağlık durumuna baktığınız zaman, bu ülkede neredeyse hiç doktor yok diyebiliriz. İnsanlar evlerine yiyecek bile götüremiyor. Yakıtları dahi yok. Bu ülkedeki insanlar için bir gelecekten bahsetmek neredeyse imkansız."

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) tarafından yayınlanan son verilere göre savaştan dolayı yerlerinden edilen insanların sayısı yaklaşık 2,5 milyona ulaşıyor.

 DÜBAM tarafından hazırlanan "Sekter stratejinin kıskacında Yemen" adlı DOSYA İÇİN TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 14:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48