banner39

banner35

Yemen'de isyan Hudaida'ya sıçradı

Kızıl Deniz sahilinde yer alan Hudaida kentinde de protestocular ile güvenlik güçleri arasında çatışma meydana geldi.

Ortadoğu 04.04.2011, 13:42 04.04.2011, 13:46
Yemen'de isyan Hudaida'ya sıçradı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kızıl Deniz sahilinde yer alan Hudaida kentinde de protestocular ile güvenlik güçleri arasında çatışma meydana geldi. Polisin göstericileri dağıtmak için gerçek mermi ve gözyaşartıcı gaz kullandığı bildiriliyor.

Hudaida'da göstericiler kentteki cumhurbaşkanlığı sarayına doğru yürüyüşe geçmişlerdi. Eylemciler, yüksek binaların çatılarından keskin nişancıların üzerlerine ateş açtığını söylüyor.

Ülke çapında sivil itaatsizlik kampanyası çağrısında bulunan muhalefete bağlı gençlik grupları, hükümet karşıtı protestoların yoğunlaşacağını söylüyor.

Başkent Sanaa'dan bildiren ancak güvenliği nedeniyle ismi verilmeyen BBC muhabiri, yakın zaman içinde kilit müttefiklerini kaybeden, ülkenin belli bölgelerinde kontrolü tamamen yitiren ve Yemen ordusunun ikiye bölündüğüne tanık olan Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih üzerinde baskının giderek arttığını söylüyor.
Fakat Cumhurbaşkanı Salih, protestolara meydan okumaya devam ediyor.

Muhalefet, iktidarın barışçıl biçimde devredilmesi önerisini kendisine götürmüştü. Cumhurbaşkanı Salih'in bu öneriyi reddettiği bildiriliyor. Salih, iktidarın ''anayasal devri'' konusunu ancak protestolara son verildikten sonra görüşeceğini söyledi.

Sanaa'daki çok sayıda genç Yemenli, ABD'nin Tunus, Libya ve Mısır'da protesto hareketlerine destek vermesine karşın, kendilerine neden uzak durduğunu sorguladıklarını belirtiyor.

Gözlemciler, ABD ve İngiltere'nin Cumhurbaşkanı Salih'in devrilmesi durumunda Yemen'in el Kaide'nin kontrolüne geçmesinden kaygı duyduğunu söylüyorlar.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?