banner39

Yemen'de isyancı subaylara tutuklama

Devlet Başkanı Salih'e karşı muhalefet saflarına geçtiğinden şüphelenilen onlarca subay tutuklandı

Ortadoğu 01.07.2011, 16:57 01.07.2011, 17:00
Yemen'de isyancı subaylara tutuklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen askeri yetkilileri, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e karşı muhalefet saflarına geçtiğinden şüphelenilen onlarca subayın, Salih'in oğlunun talimatıyla tutuklandığını bildirdi.

Yetkililer, sayılarını belirtmedikleri tutuklanan subayların, Salih'in muhalifleriyle gizli görüşmeler yapmak ya da muhaliflere bilgi sızdırmakla suçlandığını kaydetti.

Tutuklu subayların çoğunun Salih'in oğlu Ahmed Salih'in komutasındaki Cumhuriyet Muhafızları'ndan olduğu belirtildi. 

Suçlanan subayların, halen Suudi Arabistan'da tedavi gören Devlet Başkanı Salih'in devrilmesi talebiyle beş ay boyunca her gün gösteri düzenleyen protestoculara, komutasındaki 50 bin askerlerle katılan Tümgeneral Ali Muhsin El Ahmar ile gizli görüşmeler yaptığı iddia ediliyor.

Muhalefet tarafından önceki gün yapılan bir açıklamada, Yemen güvenlik güçlerinden 340 asker ve polisin muhaliflerin saflarına geçtiği ilan edilmişti.

Açıklamada, Salih'in oğlu General Ahmed'in komutasındaki Cumhuriyet Muhafızları'ndan 150, Merkez Güvenlik'ten 130 asker ile 60 polisin isyancılara katıldığı belirtilmişti.

Salih'e karşı ayaklanmanın başladığı Şubat'tan beri güvenlik güçlerindeki en büyük kopuş, Mart ayında General Ali Muhsin'in ayrılması olmuştu. Muhsin o dönemden beri askerlerini Sana'daki protestocuları korumak için kullanıyor. 
    

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?