banner39

banner35

Yemen'de isyanın faturası çok ağır

Yemen Ticaret Odası, Ocak ayından bu yana devam eden isyanın faturasını 17 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Ortadoğu 21.07.2011, 13:02 21.07.2011, 13:53
Yemen'de isyanın faturası çok ağır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de yedinci ayına giren isyanın faturası halka pahalıya mal oldu. İsyan hareketinin başarıya ulaşamamasından dolayı, ekonomik sıkıntıları giderek artan halkın öfkesinin isyan önderlerine yönelme olasılığı bulunuyor.

Aylardır süren eylemler ve yer yer sokak çatışmaları ülke genelinde büyük bir kaos ortamı oluştururken, özellikle Ramazan ayı öncesi hayat pahalılığı yoksul kesimin endişelerini artırdı.

Büyük şehirlerde asayişin bozulması ve rejim değişikliği için umutların giderek azalmasının, değişim isteyenlerin safında büyük bir moral bozukluğuna neden olduğu da dikkat çekiyor.

Halk arasında muhaliflere karşı öfke oluşmaya başlarken, tedavi için Suudi Arabistan'da bulunan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in dönmesi durumunda ekonomik sıkıntıların azalacağı inancını dile getirenlere rastlanabiliyor.

İsyan hareketinin temel ihtiyaç maddelerine kat kat zam yapılmasına ortam sağladığına ve yönetimin bu zamları "halkı yıldırma ve caydırma politikası" çerçevesinde uyguladığına inanılıyor.

İSYANIN FATURASI 17 MİLYAR DOLAR

Yemen Ticaret Odası, Ocak ayından bu yana devam eden isyanın faturasını 17 milyar dolar olarak hesapladı. Odanın Başkan Yardımcısı Muhammed Salah, Yemen'deki siyasi huzursuzluğun ülkeye faturasının ağır olduğunu söyledi. Ülkenin sanayi ve ticaret sektörlerinde en az 17 milyar dolar kaybettiğini ifade eden Salah, 2010'da 3,4 olan büyüme oranına dikkati çekerken, isyanla birlikte bu oranda önemli düşüş yaşandığını belirtti.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?