banner39

Yemen'de koalisyon uçakları yanlış tarafı vurdu

Yemen'de koalisyon güçlerinin Cumhurbaşkanı Hadi yanlısı gruplara yanlışlıkla düzenlediği saldırıda 20 kişi öldü

Ortadoğu 10.08.2015, 08:25 10.08.2015, 08:25
Yemen'de koalisyon uçakları yanlış tarafı vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Yemen’in Zincibar kentinde Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) mensubu 20 kişiyi "yanlışlıkla" bombaladığı bildirildi.

 Emniyet ve Hadi yanlısı güçlere yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, koalisyon güçlerine ait uçaklar, Zincibar'da hedefini şaşırarak HDG mevzilerini vurdu. Bombardımanda 20 kişi hayatını kaybetti. 

Koalisyondan, olaya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adı verilen hava harekatı başlatmıştı. Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmıştı. Daha sonra Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığı duyurulmuştu.

 Husiler ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar ise ülkenin çeşitli kentlerinde sürüyor.

Husilerin, Hadi yanlısı HDG'nin 17 Temmuz'da Aden'i geri almasının ardından gerilemeye başladığı kaydediliyor.

HALK DİRENİŞİ GÜÇLERİ BİR İLÇEYİ ALDI

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi güçlerinin ülkenin güneyindeki Ebyen kentinde yer alan Şakra ilçesini ele geçirdiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Halk Direnişi güçleri, Ebyen'in merkezi Zencebar'ın ardından Şakra kenti ile Hadramevt'e giden sahil yolu ve Levder ilçelerinin girişlerinde kontrolü sağladı.

Direniş güçlerinin yarın Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) bulunduğu Levder'in kontrolünü tamamen ele geçirmek için harekete geçeceği öğrenildi.

Görgü tanıkları ise El-Beyda ile Levder arasındaki karayolunda Husilere ait onlarca aracın El-Beyda kentine doğru kaçtığını ifade etti.

Devrimin ardından siyasi istikrarın sağlanamadığı Yemen'de, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon mart ayında, yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için operasyon başlatmıştı. 

Husiler ile yönetim yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar da çeşitli kentlerde sürüyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?