banner15

Yemen'de kriz çözüldü, ama!...

Salih iktidarı yardımcısı Abdurabbu Mansur Hadi'ye devretti; ancak ülkede istikrarsızlık ve siyasi belirsizlik varlığını koruyor

Yemen'de kriz çözüldü, ama!...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de 33 yıllık Ali Abdullah Salih iktidarı resmen bitti. Başkanlık sarayında yapılan devir teslim töreninde Salih, 21 Şubat Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Abdurabbu Mansur Hadi'ye makamını devretti.

Salih'e en yakın kişilerin iddialarına göre ise Yemen'in eski lideri iki gün içerisinde Etiyopya'ya sığınacak. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Salih'in yargılanmasına yönelik muhalif gruplar, başkent Sana'da binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenliyor.

SALİH VE AİLESİ YEMEN'İN İSTİKRARI İÇİN BÜYÜK BİR SORU İŞARETİ

Salih yönetimine karşı aylarca süren halk ayaklanmaları, yaşanan birçok çatışma, sivil kayıplar ve Salih'e yönelik bombalı suikast girişiminin ardından geçtiğimiz yıl sonunda uluslararası baskılar ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) arabuluculuğu ile uzlaşma sağlandı.

KİK barış planının Salih, ailesi ve birçok devlet görevlisine getirdiği dokunulmazlık zırhı büyük bir tartışma konusu olurken, yapılan tek adaylı seçimlerin ardından, 2014 yılına kadar sürecek ''geçiş döneminin'' Salih ve ordunun başındaki aile fertlerinin gölgesinde nasıl devam edeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Salih'in tedavi için ABD'ye gitmesi ve yapılan devir teslim töreni için Yemen'e geri dönmesi muhalif grupları rahatsız ederken, Salih'in daha önce yaptığı, ''Ülkemde muhalif bir siyasi parti lideri olarak yaşamaya devam edeceğim'' sözleri yeni dönemde sağlanacak istikrar için tehdit olarak algılanıyor.

SALİH İÇİN KANUN TALEBİ

Bugün yapılan devir teslim törenini Salih'in Yemen'e dönmek için bahane ettiğini savunan muhalifler, Ulusal Geçiş Konseyi(UGK) hükümetinden Salih'in yargılanmasına yönelik kanunlar çıkarılmasını talep etmeye başladı.

Bugün yapılan muhalif yürüyüşler, Salih Yemen'de olduğu sürece istikrarın sağlanmasının güç olacağını bir kez daha gösterirken, UGK hükümetinden Salih'in başka bir ülkeye sürgün edilmesine yönelik zorlayıcı tedbirler alması isteniyor.

Özellikle geçiş sürecinde atılması beklenen en büyük adım olan Yemen ordusunun revize edilmesinin önündeki engelin, Salih'in cumhuriyet muhafızları komutanlığını yürüten oğlu Ahmed Ali Salih olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca ordudaki parçalanmanın ve kutuplaşmanın en büyük sebebi olan aşiret yapısı ve bazı ailelere bırakılan askeri birlikler, UGK hükümeti ve Hadi'nin önündeki en büyük problemler olarak gösteriliyor.


Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2012, 15:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35