banner39

banner35

Yemen'de kriz çözüldü

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) iktidar devri anlaşmasını imzaladı.

Ortadoğu 23.11.2011, 18:00 24.11.2011, 07:04
Yemen'de kriz çözüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih iktidar devri anlaşmasını imzaladı. Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) barış planı için geldiği Riyad'ta Kral Abdullah'ın hazır bulunduğu toplantıda yetkilerini devredecek olan anlaşmayı imzaladı. Toplantıda KİK Üyesi ülkeleri dışişleri bakanları da hazır bulundu.

Suudi Arabistan devlet televizyonunun birinci ve ikinci kanallarında Arapça ve İngilizce olarak yayınlanan anlaşma töreninde Kral Abdullah ve tüm kabine hazır bulundu.

Kur'an okunması ile başlanan imza töreni ile ocak ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilecek sürecin başlatılacağı belirtildi.

Yemen'de barış görüşmeleri için bulunan Birleşmiş Millerler (BM) heyetine başkanlık eden Cemal Bin Ömer'in girişimleriyle yapılan görüşmelerde, muhalif partiler ile Salih arasında mutabakata varıldığı belirtilmiş, Salih'in yetkilerinin devrine imkan sağlayacak "operasyonel mekanizma" konusunda imzanın bir kaç gün içerisinde atılabileceği açıklanmıştı.

Yemen Devlet Başkanı Salih'in son derece sağlıklı göründüğü canlı yayında sürekli olarak Kral Abdullah ile sohbet ettiği görüldü.

Kral Abdullah açılış konuşmasında, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Yemen halkına yönelik bir konuşma yaptı ve "Bugün yeni bir sayfa ve yeni bir tarih açıyoruz. Yemen'in bağımsızlığı için güzel bir sayfa açıyoruz. Suudi Arabistan geçmişte olduğu gibi kalacaktır ve size yaptığı tüm yardımlara ve geleceğinize yardım edecektir. Ve karşılıklı ilişkilerimiz korunacak, yeni bir gelecek oluşacaktır" ifadelerini kullandı.

Bugün Riyad'ta imzalanan anlaşmaya göre Devlet Başkanı Salih'in kendisine ve ailesine sağlanacak olan dokunulmazlık karşılığında yetkilerinden vazgeçip, anayasal koşullarda "Devlet Başkanı" statüsü ile korunması öngörülüyor.

TEDAVİ İÇİN ABD'YE GİDECEK

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Yemen Devlet Başkanı Salih'in tedavi için New York'a gideceğini dile getirdi.

 


Yorumlar (1)
murat nazlı 11 yıl önce
tedavimi?yoksa sağlama almak içinmi?herkez memuru olduğu yere döner?suud kurtardı..abd korusun?************
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?