banner39

banner35

Yemen'de muhaliflere yeni öneri

Yemen'de iktidar partisi, iktidarın devri konusunda hazırlanan anlaşma planında değişiklikler yaptı ve Salih'e iktidarı bırakması için 30 gün yerine 90 gün süre tanınmasnı istedi

Ortadoğu 08.09.2011, 10:43 08.09.2011, 10:43
Yemen'de muhaliflere yeni öneri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de iktidar partisi, iktidarın devri konusunda hazırlanan anlaşma planında değişiklikler yaptı.

El Cezire'nin haberine göre muhalefetteki koalisyondan bir yetkili, iktidar partisinin önerdiği değişikliğin, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e, anlaşmanın imzalanmasından sonra iktidarı bırakması için daha çok süre tanıdığını bildirdi.

30 GÜN YERİNE 90 GÜN TALEP EDİLDİ

Yeni planda Salih'e iktidarı bırakması için 30 gün yerine 90 gün süre tanındığı kaydedildi.

Muhalefet yetkilisi, yeni anlaşmanın müzakeresi için tarafların bugün bir araya geleceğini söyledi.

İktidar partisinin onayladığı değişiklik, Salih'in yetkilerini Devlet Başkanı Yardımcısı Abdrabbu Mansur Hadi'ye devretmesini, Salih'in ayrılmasından sonra Hadi geçici Devlet Başkanı olarak kalmak üzere, iki yıllık geçiş süreci için muhalefetin geçici hükümet kurmasını öngörüyor.

Yeni anlaşma, bu süreçte yeni anayasa hazırlanmasını, silahlı örgütlerle diyaloğa girilmesini ve Salih anlaşmayı imzalayınca üç ay içinde ordunun yeniden yapılandırılmasını da içeriyor.

Devlet Başkanlığı Sarayı'na Haziran ayında düzenlenen saldırıda yaralandıktan sonra Suudi Arabistan'da tedavisi devam eden Salih, daha önce hazırlanan anlaşmaları imzalamayı reddetmişti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?