banner39

Yemen'de ölü sayısı 100'e çıktı

Bombalı saldırıya uğrayan askeri birlik, yarın yapılacak geçit töreni için hazırlık yapıyordu

Ortadoğu 21.05.2012, 11:19 21.05.2012, 13:46
Yemen'de ölü sayısı 100'e çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'in başkenti Sana'da bugün, askerlere karşı düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısının 100'e yükseldiği bildirildi. 

Askeri kaynaklar, askeri üniforma giymiş bir bombacının üzerindeki bombayı patlatması sonucu en az 50 askerin öldüğünü, ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Saldırıya uğrayan askeri birliğin, Kuzey ve Güney Yemen'in birleşmesinin yarın kutlanacak 22. yıldönümü için geçit töreni hazırlığı yaptıkları kaydedildi.

Saldırıda yaklaşık 300 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Sebin meydanında etrafa saçılan ceset parçaları patlamanın şiddetini gösterirken, emniyet yetkilileri ve askeri birimler meydan ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Patlama sırasında olay yerinde olan askerlerden bazıları, patlamanın, eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in posterlerinin kutlamalar sırasında asılıp asılmamasına yönelik tartışmaların yaşandığı sırada meydana geldiğini ifade etti.

Yemen’de dün ordunun ABD destekli operasyonları sonrasında çatışmalarda ve hava saldırısında da 12 asker ve 17 El Kaide üyesi ölmüştü.

Yemenli yetkililer, güneydeki Abyan vilayetinde Ca'r kentinin 10 kilometre dışında çıkan çatışmalarda Yemenli askerlere "eğitim veren" bir Amerikalı komutanın da ağır yaralandığını açıkladı.

Yetkililer, ülkenin orta kesimlerindeki Bayda vilayetinde Amerikan insansız hava aracı tarafından düzenlenen saldırıda ise biri Somalili diğeri Yemenli kişinin öldüğünü ifade etti.

Yemen'in Ca'r kenti geçen yıldan bu yana El Kaide'nin denetiminde bulunuyor. Bayda'nın bazı yerleri bu yılın başında kısa süreli olarak El Kaide'nin eline geçmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?