banner39

Yemen'de sağlık ocağına havan mermisi isabet etti

Yemen'de Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'ne (MSF) ait bir sağlık merkezine havan topu mermisi isabet etmesi sonucu 4 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ortadoğu 10.01.2016, 23:22 10.01.2016, 23:22
Yemen'de sağlık ocağına havan mermisi isabet etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'ne (MSF) ait bir sağlık merkezine havan topu mermisi isabet etmesi sonucu 4 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

MSF'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Yemen'in kuzeyinde yer alan Sada vilayetine bağlı Razih ilçesinde örgüte ait bir sağlık merkezine havan topu isabet etti. Olayda 3 kişi yaşamını yitirdi, 10 kişi yaralandı.

MSF'de görevli 3 sağlık görevlisinin de yaralılar arasında olduğu aktarılan açıklamada, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu, ölü sayısının artmasından endişe edildiği vurgulandı.

Söz konusu havan topunun hangi güçler tarafından atıldığına dair bilgi verilmeyen açıklamada, MSF Operasyon Direktörü Raquel Ayora'nın, "Yemen'de zor şartlar altında yaralı ve hastalara sağlık hizmetinin verildiği bir hastaneye nasıl olur da havan saldırısı gerçekleştirilir?" ifadelerine yer verildi.

Bugün yaşanan olayın, Yemen'de son 3 ayda MSF'nin hizmet verdiği sağlık merkezlerine yapılan üçüncü saldırı olduğuna dikkati çekilen açıklamada, sağlık merkezlerine yönelik saldırıların son bulması ve insani yardımların gereken yerlere ulaşması için taraflara çağrıda bulunuldu.

Yemen'de uzun süren çatışmalar nedeniyle hastanelerde ciddi ilaç ve malzeme sıkıntısı yaşanıyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?