banner39

banner35

Yemen'de Salih'in sarayı bombalanıyor

Ali Abdullah Salih, sarayırının bombalanmasında yaralandı, dört koruması öldü; yaralı başka bakanlar da var

Ortadoğu 03.06.2011, 14:48 03.06.2011, 18:01
Yemen'de Salih'in sarayı bombalanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'in başkenti Sana'da Devlet Başkanlığı Sarayı'nın içindeki bir camiye havan topu mermisinin isabet ettiği, aralarında Başbakan ve Meclis Başkanının da olduğu bazı kişilerin yaralandığı bildirildi.

İktidardaki Genel Halk Kongresi Partisi'nin sözcüsü Tarık Şami, sarayın camisinde cuma namazı kılan Başbakan ve Meclis Başkanı ile birçok siyasetçinin yaralandığını belirtti. Sözcü, saldırıdan Haşed aşiretinin lideri Şeyh Sadık El Ahmar'ı sorumlu tuttu.

Yemen'de kabile liderleri Başkanlık Sarayı'na saldırıların kendileri tarafından yapıldığı suçlamasına cevap verdi. Reuters haber ajansına konuşan kabile temsilcileri, saldırıların kendi birlikleri tarafından gerçekleştirilmediğinin altını çizdi.

Bu arada El Arabiya televizyonu, saldırıda Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in hafif yaralandığını duyurdu. Reuters haber ajansı ise muhalefet kaynaklarına dayanarak, Salih'in öldüğünü duyurdu. Ama bu haber henüz doğrulanmadı

El Arabiya televizyonunu haberine göre Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, yardımcısı, Savunma Bakanı ve Meclis Başkanı saldırılar sırasında yaralandı.  Ayrıca Salih'in dört korumasının da öldüğü bildirildi.

Diğer taraftan Yemen'de güvenlik güçlerinin aşiret lideri Hamid El Ahmar'ın evini bombaladığı bildirildi.

Sanaa'da son 10 gündeki çatışmalarda en az 155 kişi hayatını kaybederken; Ocak ayından buyana ölenlerin sayısı 370 olarak açıklandı.

GECE BOYUNCA ÇATIŞMALAR DEVAM ETTİ

Gecenin ilerleyen saatlerinde başlayan çatışmalar bir saate yakın sürdü. Başkentin sokaklarında otomatik silah ve hükümet güçlerinin kullandığı roket sesleri yükselirken çatışmalardan kaçan ve bağıran insanlar göründü.

Olayların şiddetlenmesi üzerine kentin tamamına yakınında uygulanan elektrik kesintisi sonrası silah seslerinde azalma meydana geldi.

Bir anda sessizliğe bürünen kenttin sokaklarında sadece zırhlı askeri araçlar devriye geziyor. Ölü ve yaralı olup olmadığı bilinmiyor.

SANAA'NIN DIŞINDA SİLAH SESLERİ KESİLMİYOR

Binlerce aşiret üyesi, askerlerin savunma hattını yarıp kente girmeye çalışıyor.

Güneydeki Taiz kentinde de şiddetli çatışmalar yaşandığı, yaklaşık 30 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Yemen’de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, 33 yıllık iktidarına karşı yaklaşık üç aydır süren gösteriler karşısında üç kez muhalefetle anlaşma sözü verdi, ancak üçünde de son anda geri çekildi.

ATEŞKESE UYULMUYOR

Son olarak cumartesi günü sağlandığı öne sürülen ateşkese de, ne hükümet güçleri ne muhalifler uydu.

Bu arada Körfez İşbirliği Konseyi, geçen ay son verdiğini açıkladığı arabuluculuk çalışmalarına yeniden başlayacağını duyurdu.

Washington da çözüm çabaları kapsamında bir temsilcisini bölgeye gönderiyor.

Yemen’deki krizin, petrol piyasalarını da gittikçe daha tedirgin ettiği belirtiliyor.

Ülke, günde 3 milyon varil petrolün taşındığı deniz yolu üzerinde yer alıyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?