banner39

banner35

Yemen'de seçim bilmecesi

Yemen Devlet Başkanı Salih muhalefete seçim vaadinde bulunurken; muhalefetten Salih’in açıklamasına ‘ret’ yanıtı geldi

Ortadoğu 26.09.2011, 13:42 26.09.2011, 15:07
Yemen'de seçim bilmecesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uğradığı saldırı sonrasında tedavi gördüğü Suudi Arabistan’dan ülkesine dönen Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, diyaloğa ve erken seçime hazır olduğunu söyledi.

Salih, ülkesine döndükten sonraki ilk ulusa sesleniş konuşmasında, el Kaide ile mücadele, ekonomik sorunlar ve devam eden çatışmalara gibi birçok konuya değindi.

Diyalog çağrısında bulunan Salih, erken seçimlere de hazır olduğunu söyledi.

Hükümetin feshi ve yetkilerinin devri için herkesi masa başına davet eden Salih, söz konusu geçiş ve devrin barıştan yana olan insanlara verilmesi gerektiğini ifade etti.
Öte yandan Yemen’de muhalif gösteriler devam ediyor.

YEMEN MUHALEFETİNDEN SALİH’E RED

Yemen muhalefeti ise Salih’in yaptığı seçim açıklamasını kabul etmediklerini açıkladı.

Muhalifler, Salih'in konuşmasında yeni birşeyin söylenmediğini ve geçmişte yaptığı siyasi manevraları devam ettirme niyetinde olduğunu iddia ediyor.

AFP’nin haberine göre, Yemen Gençlik Birliği liderlerinden Valid el Amarî “Yemenli gençler Salih’in seçim açıklamasını kabul etmiyor,” sözlerini sarf etti.

Salih karşısındaki devrim hareketinin sonuna kadar devam edeceğinin altını çizen el Amarî, Salih’in zaman kazanmak için farklı açıklamalar yaptığını ve bir an önce koltuğunu terk etmesi gerektiğini ifade etti.

AŞİRETLER 30 ASKERİ ESİR ALDI

Yemen'in başkenti Sana'nın kuzeyindeki Hasaba mahallesinde silahlı aşiret üyeleri ile cumhuriyet muhafızları arasında çıkan çatışmalarda 30 askerin esir alındığı, 1 tuğgeneralin ve 4 aşiret üyesinin öldüğü bildirildi.

Emniyet yetkililerinin yaptığı açıklamada, muhalif Haşid kabilesinin kontrolünde olan Hasaba mahallesinde sabah saatlerinde çatışma yaşandığı ve aşiret üyelerinin muhafız birliğine bağlı 30 askeri esir aldığı aktarıldı.

Açıklamada, tuğgeneral Ali el Keleibi'nin hayatını kaybettiği, buna karşılık 4 aşiret üyesinin öldüğü ifade edildi.

Mahallede rutin kontroller sırasında saldırının yapıldığını açıklayan yetkililer, kaçırılan askerlerin akıbeti hakkında bilgi veremeyeceklerini söyledi.

Geçen hafta göstericilere ateş açılması sonucu patlak veren çatışmalarda 150 kişi hayatını kaybederken, dün akşam Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında barışçıl çözümlere yönelik açık kapı bırakması çatışmaların şiddetini azlattı.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?