banner39

banner35

Yemen'de siyasi çıkmaza doğru

Yemen Devlet Başkanı Salih görevini 2013’te bırakmak istiyor

Ortadoğu 23.04.2011, 10:03 23.04.2011, 10:26
Yemen'de siyasi çıkmaza doğru

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen’de protestoların başladığından bu yana en geniş çaptaki muhalif gösteriler düzenleniyor.

Başkent Sena’da toplanan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih muhalifleri Körfez İşbirliği Örgütü’nün önerdiği üç aylık geçiş sürecine karşı çıkarak başkanı hemen istifa etmeye çağırdı: “Onu kendi ellerimizle devireceğiz ve o gidene kadar pes etmeyeceğiz. O görevini bırakana kadar da evlerimize gitmeyeceğiz. İnşallah zaferimiz yakındır.”

Ancak diğer yandan daha Salih taraftarları da destek için biraraya geldi.

Destekçilerinin ‘Uzlaşma Cuması’ adı verdiği gösterilerde konuşma yapan Salih, meydan okumalara göğüs gereceklerini ama bunun kansız olması gerektiğini belirtti: “Dün duydunuz muhalefet halka bankaların, petrol bakanlığının, dış işleri bakanlığının ele geçirilmesi için çağrıda bulundu. Onlar bu halkın 49 senede başadıklarını yıkmak istiyor.”

Salih, Körfez İşbirliği Örgütü’nün planından memnun olduklarını ancak iktidar değişiminin de görev süresinin 2013 yılında sona erdiğini bildiren anayasaya uygun olması gerektiğini bildirdi.

Protestolara hemen son verilmesini şart koşan sözkonusu plan, Salih’in bir ay içinde istifa etmesini üç ay içinde de yeni devlet başkanlığı seçimlerini öngörüyor.,

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?