banner39

banner35

Yemen'de 'Son Cuma' gerginliği sürüyor

Salih yandaşları yönetim karşıtı protestoculara saldırdı, askerler havaya ateş açtı... Başkentte toplanan yüzbinlerce kişi "Salih git artık" sloganları attı

Ortadoğu 25.03.2011, 11:12 25.03.2011, 15:46
Yemen'de 'Son Cuma' gerginliği sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yönetimine karşı gösteriler sürüyor.

'Son Cuma' olarak adlandırılan gösterilerin ardından Salih yandaşlarının muhaliflere karşı saldırıya geçtiğine, askerlerin grupları ayırmak için havaya ateş açtığına dair haberler geliyor.

Muhalefetin başkent Sana'da düzenlemeyi planladığı protesto öncesinde şehrin etrafında polis barikatlar kurmuş, başkente giden yollarda kontrol noktaları oluşturmuştu.

Protestocuların engellenmeye çalışıldığı, askerlerin Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yanlılarının geçişine ise izin verdiği bildirilmişti.

Bugün başkent Sanaa'da yüzbinlerce muhalif gösteri yaparken, hükümete destek gösterisi de düzenlendi.

Binlerce kişinin toplandığı alandaki taraftarlarına hitap eden Salih, muhaliflerin kendisini devirmeye yönelik artan eylemleri karşısında "güçlü bir duruş" sergileme sözü verdi.

yemen

SALİH: GÜVENLİ ELLERE BIRAKIRIM

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ise, akan kanı durdurmak için iktidarı bırakmaya hazır olduğunu, ancak iktidarı sadece "güvenli ellere" teslim edeceğini söyledi.

Salih, başkent Sana'da binlerce yandaşına hitap ettiği konuşmasında, "Biz iktidar istemiyoruz, ancak iktidarı hasta, kinci ve yolsuzluk yapan ellere değil güvenli ellere devretmeliyiz" dedi.

Salih ayrıca, kan dökülmesini engellemek için bazı fedakarlıklarda da bulunmaya hazır olduğunu ifade etti, ancak bunların ne olduğunu açıklamadı.

Devlet Başkanı Salih, devlet televizyonundan yayımlanan konuşmasında, tek bir kurşun bile sıkmaya karşı olduklarını ve taviz veriyorlarsa bunu kan akmamasını sağlamak için yaptıklarını belirtti.

"EN KALABALIK MİTİNG"

Yemen'in başkenti Sana'da Devlet Üniversitesi önünde cuma namazı sonrasında toplanan yüz binlerce kişi 32 yıldır devlet başkanlığı koltuğunda oturan Ali Abdullah Salih'in görevini bırakması için bir araya geldi.

Muhalefet cephesine göre Yemen tarihinin en kalabalık mitingi olarak nitelendirilen yönetim karşıtı eylemlere katılmak amacıyla Sana çevresinden yoğun katılım olduğu görüldü. Cuma namazı öncesi Devlet Üniversitesi önünde toplanmaya başlayan protestocular Salih aleyhine ''git artık'', ''şehitlerin hesabını vereceksin'', defol'' gibi sloganlar attı ve pankartlar taşıdı.

yemen

Protestocuların önceki mitinglerden farklı olarak kırmızı renkli kartlarlar kaldırması dikkati çekti.

Meydandaki platformda konuşan bazı muhalif liderler katılım sayısının bir milyonu geçtiği yönünde anonslar yapması protestocular arasında sevinç ve coşkuya neden oldu.

Yemen'de muhalefet koalisyonu yaklaşık iki aydır devam eden yönetim karşıtı protestolara bugüne kadarki en fazla katılımı sağlamak için bir haftadır çağrı yapıyordu.

Yemen'de yoksulluk, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi şikayetlerin tetiklediği Devlet Başkanı Salih karşıtı protestolar ocak ayında başlamıştı.

Yemen'de geçen cuma düzenlenen gösterilerde güvenlik güçleri protestoculara ateş açmış, 52 kişi ölmüştü.

yemen

 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?