banner39

banner35

Yemen'de sular durulmuyor

Yemen'de bugün yaklaşık 3 bin kişi Sanaa Üniversitesi'nde hükümet karşıtı protesto gösterisi düzenledi. Göstericiler, 32 yıldır ülkeyi yöneten Devlet Başkanı Salih'in istifasını istedi. Muhaliflerle devlet başkanı yanlıları arasında çatışma çıktı.

Ortadoğu 14.02.2011, 13:42 14.02.2011, 14:18
Yemen'de sular durulmuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in düşüşünün ardından sokaklarda tansiyonun yüksek olduğu bir başka Arap ülkesi de Yemen. Binlerce kişi sokaklara çıkarak Yemen'i 32 yıldır yöneten Devlet Başkanı Salih'in istifasını istedi. Muhaliflerle devlet başkanı yanlıları arasında çatışma çıktı.

Yemen’de devam eden gösteriler bugün de çoğunluğunu öğrenciler ve avukatların oluşturduğu Yemenliler tarafından tekrarlandı.

Ajanslardan edinilen bilgiye göre binlerce Yemenli, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in iktidardan çekilmesi için bugün de gösterirlere devam ettiği bildirildi.

Çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu yaklaşık 3 bin gösterici Sana Üniversitesi’nde toplanarak 32 yıldır ülkede gücü elinde bulunduran Salih aleyhinde sloganlar attı.

GÖSTERİCİLER: “DEFOL ALİ”

Pazar günü başkanlık sarayına yürümek isteyen göstericiler, "Tebrikler Arap halkları, Mübarek düşürüldü" yazılı pankart taşıdı. "Defol Ali", “Yemen halkı rejimi devirmek istiyor”  ve "Halk rejimin düşmesini istiyor" sloganları attı.

SALİH TARAFTARLARINDAN SALDIRI

Eylemler sırasında muhalifler, devlet başkanı yanlıları ile karşı karşıya geldi. Muhaliflerle hükümet yanlıları arasında çatışma çıktı.

Göstericiler, “Ali Abdullah Salİh’in somut adımlar atmasını istiyoruz. Reformlar için adım atılmalı. Bu somut adımlardan en önemlisi istifa etmesi olacaktır. Dünyayla bütünleşmeyi sağlayacak kanalların güçlendirilmesi gerekmektedir,” şeklinde konuştu.

GÖZALTILAR DEVAM EDİYOR

Ülkede son haftalarda hükümet yanlısı ve karşıtı gruplar karşı karşıya geliyor. Muhalefet kaynakları cumartesi gecesi çok sayıda kişinin gözaltına alındığını bildirdi. 30 yıldan fazladır görevde bulunan Devlet Başkanı Salih geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2013 yılında aday olmayacağını söylemişti. Salih, oğlunun da bu görevce talip olmadığını kaydederken, muhalefete diyalog teklifinde bulundu

Öte yandan, Yemen muhalefeti dün 33 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’le ekimde dondurdukları görüşmeleri, Salih’in akrabalarını yönetimden uzaklaştırması halinde başlatacaklarını açıkladı.

Devlet Başkanı Abdullah Salih, 2013'te görev süresinin bitmesi sonrası bir daha seçimlerde aday olmayacağını söylemişti.

Ancak işsizlik ve fakirlikten yakınan halk tatmin olmuş görünmüyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?