banner15

Yemen'de tedbirler arttırılıyor

Libyalı muhaliflerin Trablus'a girmeleri üzerine halk ayaklanmalarının devam ettiği Yemen'de de güvenlik önlemleri arttırıldı

Yemen'de tedbirler arttırılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de, Libya'daki son gelişmelerin ardından güvenlik önlemleri artırılıyor. Askeri kontrol noktalarının sıklaştırıldığının gözlendiği başkent Sana caddelerinde, görgü tanıkları başkanlık sarayı ve çevresindeki tankların sayısının arttığını söyledi. 

Yemen'de devam eden halk ayaklanmaları, Libya lideri Muammer Kaddafi rejiminin sona yaklaşmasıyla yeni bir boyuta geçiyor. Ayaklanmanın yedinci ayı dolmak üzereyken Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı askeri birlikler ülke genelindeki güvenlik önlemlerini artırıyor. 

Başkent Sana ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Özellikle başkanlık sarayı, bir kilometrekarelik bir alana yayılan tampon bölgesiyle koruma altına alınıyor. 

Görgü tanıkları, 20'ye yakın tankın saray çevresinde mevzilendiğini aktardı. Libya'nın başkenti Trablus'ta muhalif grupların zafer görüntülerinden etkilenildiği ve aynı manzaraların yaşanmaması için önlemler alındığı ifade ediliyor. 

Ülkenin değişik bölgelerinden gelen haberlerde, Aden, Taiz, İbb, Mukalla, Damar ve Hacce gibi vilayetlerin ana caddelerinde kontrollerin artırıldığı bildiriliyor. 

Valiliklere alarma geçilmesi talimatı verilirken, emniyet yetkilileri askeri birliklere ihtiyaç anında sert müdahalelerden kaçınılmaması emirlerinin verildiğini aktardı. 

Yoksulluk, yolsuzluk ve düşük hayat standartlarının tetiklediği halk ayaklanmaları, Yemen'de uzun süren bir siyasi ve ekonomik krizin yanı sıra ciddi güvenlik sıkıntılarına neden oluyor. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 14:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35