banner39

Yemen'de teknokrat hükümetine onay çıktı

Yemen'de siyasi partiler, Cumhurbaşkanı Hadi ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Bahhah'a teknokrat hükümeti kurma konusunda onay verdi

Ortadoğu 02.11.2014, 09:05 02.11.2014, 09:57
Yemen'de teknokrat hükümetine onay çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de siyasi parti ve hareketlerin, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Halid Bahhah'a teknokrat hükümeti kurma konusunda onay verdiği bildirildi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, aralarında Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) ile ayrılıkçı Güney Hareketi'nin de bulunduğu siyasi hareket ve partiler, yaptıkları bir dizi görüşmenin ardından hükümet kurma çalışmaları konusunda anlaşmaya vardı. İmzalanan anlaşma gereğince Hadi ve Bahhah'a teknokrat hükümeti kurma konusunda onay verilirken, yeni hükümete hiç bir şekilde itiraz edilmemesi gerekliliği üzerinde duruldu.

Siyasi krizin yaşandığı Yemen'de, yönetim ile başkent Sana'ya giren Husiler arasında 21 Eylül'de "Barış ve Ulusal Ortaklık" anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma maddeleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Hadi, 8 Ekim'de Basın Ofisi Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i hükümeti kurmakla görevlendirmiş, ancak gelen tepkiler üzerine Mübarek görevi kabul etmediğini açıklamıştı. Hadi, daha sonra bu görevi, "siyasi çevrelerin" üzerinde uzlaştığı Halid Mahfuz Bahhah'a vermişti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?