banner15

Yemen'de tutuklular serbest bırakılabilir

Birleşmiş Milletler, Yemen'de binlerce tutuklunun serbest bırakılması için görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. Yemen ordusu ve istihbaratının binlerce kişiyi terör gerekçesiyle tutuklaması insan hakları örgütlerince tepkilere neden olmuştu.

Yemen'de tutuklular serbest bırakılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, Kuveyt'teki Yemen müzakereleri çerçevesinde ramazan ayı başında çok sayıda tutuklunun serbest bırakılması için çalıştıklarını belirtti.

Şeyh Ahmed, düzenlediği basın toplantısında, Yemen krizine çözüm bulunması çerçevesinde oluşturulan komiteler arasında "Tutuklular, Esirler ve Zorla Alıkonanlar Komitesi"nin en çok ilerleme kaydeden komite olduğunu belirtti.

Taraflar arasında güven oluşması için zamana ihtiyaç olduğunu ifade eden Şeyh Ahmed, "BM, Kuveyt müzakerelerinde ramazan ayı başında çok sayıda tutuklunun serbest bırakılması için çalışıyor." dedi.

Yemen'in riskli bir dönüm noktasıyla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Şeyh Ahmed, mevcut ekonomik sorunlarla mücadele için "kurtarma heyetinin" oluşturulması önerisinde bulunduğunu aktararak, "Her iki tarafta da görüş ayrılıkları ve korkular var ancak bunları bir engel olarak görmüyoruz. Krizin çözümü için yapılacak her türlü anlaşma, başta Ulusal Diyalog Konferansı kararları ve Körfez Girişimi olmak üzere mutabakata varılan konuları temel alacaktır." diye konuştu.

Bu arada, bazı kaynaklar, Şeyh Ahmed'in gün içerisinde Yemen hükümetini temsil eden heyetle bir araya geldiğini, heyetin Husiler ile Ali Abdullah Salih güçlerinin, "Sana, Taiz ve Hudeyde" kentlerinden çekilmesini talep etiklerini dile getirdi.

Kaynaklar ayrıca görüşmede, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin kararı doğrultusunda bu kentlerde merkezi güvenlik komitesi ile alt komitelerin oluşturulduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 19:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48