banner39

banner35

Yemen'de ulema da bölündü

Yemen'deki siyasi bölünmeye ulema da eklendi... Yemen alimlerinden bir kısmı Salih'e karşı gösteri düzenlemenin anayasaya aykırı ve 'haram' olduğunu açıkladı

Ortadoğu 30.09.2011, 11:15 30.09.2011, 12:08
Yemen'de ulema da bölündü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

'Arap baharı'nın etkisi altındaki Yemen’de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’e karşı gösteriler devam ediyor. Salih, koltuğunu bırakmamakta diretirken, ülkedeki siyasî bölünmeye ulema da eklendi. Salih 'e yakın bir bazı alimler devlet başkanına karşı gösteri düzenlemenin 'haram' olduğunu açıkladı.

El Haliç Gazetesi’nin haberine göre, Yemen Devlet Başkanı Salih, geçtiğimiz çarşamba günü ulemaya  çağrı yaparak ülkede gerçekleştirilen gösterilerin bastırılması ve kendisine yönelik ‘istifa et’ çağrılarının sona ermesi için yardımcı olmalarını istedi.

Salih’in ülkedeki alimlerin kendisini desteklemelerine yönelik çağrısına ise Yemen yönetimine bağlı Yemen Uleması Cemiyeti Başkanı Ali Abdullah’dan cevap geldi.

"SALİH'E İSYAN ETMEK HARAMDIR"

El Cezire’nin haberine göre, Yemen Ulema Cemiyeti Başkanı Abdullah, ülkede Devlet Başkanı Salih’e karşı devam eden gösterilere karşı açıklama yayınlayarak, Devlet Başkanı Salih’e başkaldırının ‘haram’ olduğu şeklinde fetva verdi.

Başkent Sana'a'da üç gün süren toplantının ardından yapılan açıklamada, "Devlet Başkanı Salih'e karşı gösteriler şer'i olarak ve kanunen haramdır," denildi.

Bu açıklama, ülkedeki muhalefet ile Salih’i destekleme konusunda ulemalar arasında varolan ayrılığı güz yüzüne çıkardı.

SALİH: İSTİFA ETMEYECEĞİM

Washington Post gazetesi ve Time dergilerine özel demeç veren Salih, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri tarafından hazırlanan siyasi geçiş planının Yemen’de iç huzursuzluğa yol açan tüm unsurların devredışı bırakılması gerektiğini vurguladığını söyledi.

Salih, rakiplerinden Genekurmay Başkanı Ali Muhsin el Ahmar’la, kardeşi ve aynı zamanda ülkenin önde gelen aşiret liderlerinden Hamid el Ahmar’ın gelecekte düzenlenecek seçimlere katılabilmesi durumunda görevini asla bırakmayacağını belirtti.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?