banner39

banner35

Yemen'de uluslararası güvence tartışması

Salih, KİT anlaşmasını imzalamak için uluslararası güvence talep ederken; muhalefet bu güvencenin verilmemesini istedi

Ortadoğu 20.10.2011, 14:26 20.10.2011, 14:31
Yemen'de uluslararası güvence tartışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen Devlet Başkanı Salih, Körfez İşbirliği Teşkilatı (KİT) tarafından önerilen iktidar devri anlaşması ile ilgili açıklama yaptı.

El Cezire’nin haberine göre Salih açıklamasında, Körfez İşbirliği Teşkilatı’nın teklif ettiği anlaşmayı imzalamak için uluslararası güvence istedi.

Açıklamasında Salih, Avrupa Birliği, ABD ve Körfez ülkelerin çağrı yaptı ve KİT tarafından önerilen anlaşmayı imzalamadan önce uluslararası güvence istediğini dile getirdi.

MUHALİFLER İSE ULUSLARARASI GÜVENCEYİ REDDETTİ

El Kuds el Arabî Gazetesi’nin haberine göre, Yemenli muhalifler ise Salih’in talep ettiği uluslararası güvencenin verilmemesi çağrısında bulundu.

Yemen muhalefet sözcüsü Muhammed Kahtan tarafından bugün yapılan açıklamada, Salih’in talep ettiği uluslararası güvencenin verilmemesi çağrısında bulundu.

Açıklamasında Kahtan, Salih’în daha önce de iktidarı bırakacağı açıklamalarında bulunmasına rağmen geri adım atmadığına dikkat çekti ve kendi isteği ile iktidarı bırakmayacağının altını çizdi.

ABD ULUSLARARASI GÜVENCEYİ REDDETTİ

Washington yönetimi tarafından dün yapılan açıklamada da Salih’in uluslararası güvence talep etmesi reddedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Salih’e herhangi bir uluslararası güvencenin gerekli olmadığının altını çizdi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?