banner39

Yemen'de yaşanan çatışmalarda 45 kişi hayatını kaybetti

Husiler Dali kentine bağlı Kutube ilçesinde meşru yönetime ait bir mevziye saldırı düzenledi.Saldırının ardından çıkan şiddetli çatışmalarda Husilerden 45 kişinin öldüğü belirtildi.

Ortadoğu 03.03.2018, 02:15 03.03.2018, 02:15
Yemen'de yaşanan çatışmalarda 45 kişi hayatını kaybetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in Sana ve Dali kentlerinde meşru yönetime bağlı ordu ile Husiler arasında yaşanan çatışmalarda Husilerden 45 kişinin öldüğü bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Husiler Dali kentine bağlı Kutube ilçesinde meşru yönetime ait bir mevziye saldırı düzenledi.

Saldırının ardından çıkan şiddetli çatışmalarda Husilerden 25 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı belirtildi.

Öte yandan ordu güçlerinin, Sana'nın Erheb ilçesine bağlı Heran bölgesinde ilerleme kaydettiği ve Husilerin elindeki, doğu kesimindeki Nehem ilçesi ile Cevf kentini birbirine bağlayan yola bakan mevzileri kontrol altında aldığı aktarıldı.

Yaşanan şiddetli çatışmalarda 3'ü üst düzey 20 Husi militanın öldürüldüğü, bölgedeki Husilerin arkalarında ceset ve cephaneleri bırakarak kaçtığı kaydedildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor. 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?