Yemen'deki çatışma: 29 ölü

Taiz'de Yemen ordusu ve Cumhurbaşkanı Hadi yanlısı HDG ile Husiler arasında çıkan çatışmalarda 29 kişi öldü

Yemen'deki çatışma: 29 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in Taiz ilinde, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’ye bağlı ordu ve Halk Direnişi Güçleri (HDG) ile Husiler ve devrik lider Ali Abdullah Salih yanlısı militanları arasında çıkan çatışmalar ve Husilerin sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda 29 kişinin öldüğü bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Taiz’de, Cumhurbaşkanı Hadi’ye bağlı ordu ve HDG ile Husiler ve devrik lider Salih yanlısı militanlar arasında çıkan çatışmalarda 20 Husi ve Salih yanlısı militan ile 5 asker ve HDG mensubu hayatını kaybetti.

Çatışmalarda, Cumhurbaşkanı Hadi’ye bağlı güvenlik güçlerinin, Taiz’in batısındaki El-Vaziiyye bölgesinde Husilerin kontrolünde olan bazı mevzileri geri aldığı belirtildi.

AA muhabirine konuşan HDG saha komutanlarından İbrahim el-Caferi, Taiz’in doğusunda Hadi’ye bağlı güvenlik güçleri ile Husiler ve Salih yanlısı militanlar arasında çatışmalar çıktığını, çatışmalarda güvenlik güçlerinin, Subat bölgesinde Husiler ve Salih yanlılarının kontrolündeki bazı mevzileri ele geçirdiğini belirtti.

Güvenlik güçlerinin, El-İzaa Mahallesi’nde keskin nişancılık mevzisi olarak kullanılan bazı yerleri aldığını dile getiren Caferi, Husilerin bazı mahalle ve yerleşim yerlerine yoğun şekilde mayın döşediklerini söyledi.

Öte yandan, görgü tanıkları da, Husilerin Taiz’teki bazı yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda biri çocuk 3’ü kadın olmak üzere 4 sivilin hayatını kaybettiğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 22:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35