Yemen'deki çatışmaları geçici durdurma çağrısı

BM, sivillerin tahliyesi, korunması ve yardım faaliyetleri için Sana'da yarın belirli bir süre çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı

Ortadoğu 04.12.2017, 21:13 04.12.2017, 21:16
Yemen'deki çatışmaları geçici durdurma çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'in başkenti Sana'da 6 saatliğine insani ateşkes uygulanması çağrısında bulundu.

BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, yaptığı yazılı açıklamada, Sana'da son birkaç günde yaşanan çatışmalarda aralarında sivillerin de olduğu onlarca kişinin öldüğünü, yüzlercesinin yaralandığını belirtti.

Sana'da tanık olunan "acımasız çatışmalardan" duyduğu endişeyi ifade eden McGoldrick, sivillerin evlerinden tahliyelerini sağlamak, onları koruyabilmek, yardım personelinin hareketlerini kolaylaştırmak için yarın 10.00-16.00 saatleri arasında insani ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

McGoldrick, başkent sokaklarının savaş alanına döndüğünü, bölge sakinlerinin gıda, tıbbi destek ve emniyetten uzak şekilde evlerinde mahsur kaldığını kaydetti.

Öte yandan hastane kaynakları, Sana'da Husiler ile eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları arasında dün yaşanan çatışmalarda 50 kişinin öldüğünü, 204 kişinin yaralandığını aktardı.

Yemen'de 2014'ten bu yana meşru hükümete karşı ortak silahlı eylemler düzenleyen Husiler ile eski Cumhurbaşkanı Salih yanlıları arasında bir süredir yaşanan anlaşmazlık cumartesi sabahından bu yana taraflar arasında silahlı çatışmalara dönüşmüştü.

Eski Cumhurbaşkanı Salih'in de bugün Husiler tarafından öldürüldüğü açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?