banner39

Yemen'deki hava saldırılarının bilançosu; iki bin 800 ölü

Birleşmiş Milletler Yemen'de koalisyon güçlerinin misket bombası kullandığını sekiz binden fazla hava saldırısında bu güne kadar 2 bin 800 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Ortadoğu 08.01.2016, 11:39 08.01.2016, 12:25
Yemen'deki hava saldırılarının bilançosu; iki bin 800 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan bir raporda Yemen'de savaş başladığından bu yana 8 bin 100 hava saldırısı yapıldığı ve bu saldırılarda 2 bin 800 kişinin öldüğü açıklandı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), geçen sene Yemen'de devam eden savaşta 26 Mart ile 31 Aralık tarihleri arası sivillerden hayatını kaybedenlerin 2 bin 795, yaralıların ise 5 bin 324'ü bulduğunu açıkladı.

OHCHR sözcüsü Rupert Colville yaptığı açıklamada, "Yemen'de siviller hayatlarıyla bedeller ödemeye devam ediyor. Geçen ay 81 sivil ölürken, 109'u ise yaralandı. Ülkede iç savaş başladığından bu yana hayatını kaybeden sivil sayısı 2 bin 795'e , yaralananların sayısı ise 5 bin 324'e ulaştı." dedi.

Colville, ölen sivillerin 62'sinin Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava operasyonlarında hayatını kaybettiğini belirtti. Colville, sadece  bir günde -18 Aralık'ta- Sa'da şehrine yapılan iki hava operasyonunda, içinde sivillerin bulunduğu evin vurulmasıyla 18 sivilin öldürüldüğünü söyledi. Colville, "Bölgede bulunan ekiplerimiz, Hudeyde şehrinde 20 Aralık'ta yapılan operasyonlarda 14 evin kısmen veya tamamen yok edildiğini, 6 sivilin öldüğünü, 4'ü çocuk 8 kişinin ise yaralandığını bildirdi." ifadelerini kullandı.

Koalisyon güçlerinin misket bombası kullandığını iddia eden Colville, "Hacceh şehrinde koalisyon güçlerinin misket bombası kullandığıyla ilgili endişe verici bilgiler aldık. Ayrıca el-Odair köyüne bir saha ziyareti sırasında, OHCHR ekibi muz tarlaları yakınında 29 farklı misket bombası kalıntısı buldu. Ekibimiz ayrıca Hairan ve Bakel el-Meer ilçelerinde, misket bombası kullanımını belgelemiş ve patlamamış misket bombası üzerine bastıktan sonra yaralanan 2 kişiyle görüşmüştür." dedi.

OHCHR sözcüsü Rupert Colville açıklamasında, Taiz ile ilgili, "Şehir 9 aydan fazladır kesintisiz şiddetli çatışmalara sahne oluyor. Şehre girişlerdeki kontrollerden dolayı insani yardım malzemelerinin sınırlı şekilde şehre ulaşıyor. Sivil halk son derece zor koşullarda yaşıyor." dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?