banner39

Yemen'den El Kaide'ye karşı ABD ile işbirliği

Yemen'de ek Kaide'nin saldırılarının artması üzerine Yemen Hükümeti ABD ile temaslara başladı

Ortadoğu 02.04.2012, 11:13 02.04.2012, 11:13
Yemen'den El Kaide'ye karşı ABD ile işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de el-Kaide'ye bağlı bir grubun düzenlediği saldırıda 7 askerin ölmesi sonucu, Yemen Ulusal Geçiş Hükümeti, dün, ABD Dışişleri Bakanlığı Terörizm Karşıtı Koordinatör Büyükelçi Daniel Benjamin'le el-Kaide'ye karşı önlemler alınmasıyla ilgili bir dizi temaslarda bulundu.

Yemen haber ajanslarının bildirdiğine göre, ABD dışişlerinden bir heyetle Sana'ya giden Benjamin, içişleri, dışişleri ve savunma bakanıyla ayrı ayrı toplantılar düzenleyerek el-Kaide için alınacak önlemleri ve mücadele yöntemlerini görüştü. Benjamin, ülkesinin Yemen'e bu sene 55 milyon dolar katkıda bulunduğunu vurgulayarak "Yemenin geçiş sürecini aşması ve iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz." dedi.

ABD, geçen yıl da Yemen'e 36 milyon dolar katkıda bulunmuştu.

7 ASKERİN ÖLÜMÜ

Cumartesi günü Yemen Ordusu ve el-Kaide mensupları arasında çıkan çatışmada 29 el–Kaide  üyesinin ölmesi sonucu, dün Yemen'in kuzeyinde Hadramevt bölgesinde, el-Kaide'ye bağlı bir grup bir saldırı düzenleyerek 7 Yemenli askeri öldürdü.

Yemen güvenlik kaynaklarının bildirdiğine göre, saldırganlar, dün sabah erken saatlerde Hadramevt'in Abyan bölgesine girerek polis kontrol noktasına ateş açtı. Daha sonra ülkenin kuzeyine yönelen gruplar, Şibuya bölgesindeki petrol boru hatlarını tahrip ederek bölgeyi terk etti. El Kaide saldırıları, birkaç gün önce ABD insansız uçakları tarafından düzenlenen operasyonda 6 askerinin ölümüne karşılık olarak gösteriyor. Sana'da bulunan ABD'li yetkililer ise, el Kaide'nin geçen yılın Mayıs ayında Zengibar'ı kontrolleri altına aldıklarını belirterek, örgütün en çok yemende faaliyet gösterdiğini ve bundan dolayı büyük endişe duyduklarını açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?