banner15

'Yemen'e giden yardımlar Husilerce engelleniyor'

Yemen'e gönderilen yardım malzemelerinin sivil halka ulaştırılmasına hükümet karşıtı Husi gruplarca kontrol noktalarında engel konuşşduğu açıklandı

'Yemen'e giden yardımlar Husilerce engelleniyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen'de devam eden savaştan dolayı mağdur olan yerli halka gönderilen yardımların Ensarullah Hareketi (Husiler) güçlerince engellendiğini açıkladı.

BM yardım şefi salı günü yaptığı açıklamada 200 bin kişinin yaşadığı Taiz'e gönderilen yardım malzemelerinin Yemen halkına iletilmesine Husi güçlerini engellemekle suçladı. BM insani yardım bölüm başkanı Stephen O'Brien, "Taiz şehrine gönderilen insani yardım malzemelerinin teslim edilmesine Husi gruplar nakliye yollarını kapatarak engel oluyorlar" dedi. O'Brien bunun "kabul edilemez" olduğunu sözlerine ekledi.

O'Brien, yardım taşıyan kamyonların kontrol noktalarında durdurulduğunu sadece çok sınırlı belirli kısmının geçişine izin verildiğini söyledi. Husi grupların, hükümet güçlerinin ilerlemesini durdurmak için pazartesi günü Taiz'in güneybatısındaki bir çok köprüyü havaya uçurduğunu kaydetti. Husilerin zaten her yere yerleştirdikleri kara mayınlarıyla askerleri yanısıra birçok sivilin de yaralanmasına ve ölmesine sebep olduğunu belirtti.

SON ÇATIŞMADA 54 KİŞİ ÖLDÜ

Yemen'de Taiz'in batısındaki sahil kenti Zubab'da Ensarullah Hareketi (Husiler) ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Güçleri (HDG) milisleri arasında son 24 saatte çıkan çatışmalarda ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında 54 kişi hayatını kaybetti.

HDG tarafından yapılan yazılı açıklamada, Zubab'da Husiler ile HDG güçleri arasında çıkan çatışmalar ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarında 37 Husinin öldüğü belirtildi. Çatışmalarda 17 HDG'nin de hayatını kaybettiği ifade edildi.

El-Beyda kentinde de HDG ile Husiler arasındaki çatışmada 16 Husinin öldüğü bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih yanlısı birliklerinin Beyda'ya bağlı Zi Naim ilçesinde düzenlediği saldırı, HDG tarafından püskürtüldü. Taraflar arasında yaşanan çatışmalarda, 16 Husi üyesi öldü, onlarcası yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 14:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35