banner15

Yemen'e 'kasırga' yardımları

Kasırgadan etkilenen ve daha çok etkilenmesinden endişe edilen Yemen'e Umman'dan uçaklarla yardım malzemeleri taşınıyor

Yemen'e 'kasırga' yardımları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Chapala kasırgasından etkilenen Yemen'in Hint Okyanusun'da bulunan Sukutra Adası'na insani yardım taşıyan 3 Umman uçağı ulaştı.

Yemen resmi haber ajansı SABA'da yer alan habere göre, Chapala kasırgasından etkilenen Hint Okyanusun'da bulunan Yemen'e bağlı Sukutra Adası halkı için Umman'ın gönderdiği ve 54 ton insani yardım taşıyan 3 uçak adadaki Sukutra Havalimanı'na ulaştı. Umman insani yardım heyetinin Başkanı Ahmed Suheyl, Sukutra havalimanına yarın ulaşması planlanan ve insani yardım taşıyan ek 6 uçağının hazırlıkları sürdüğünü belirtirken, Umman heyetini Vali Said Salim ile bazı yetkililerin karşıladığı ifade edildi.

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) geçtiğimiz cuma günü, Chapala kasırgasının Yemen'in kuzeyi ve Umman'a doğru ilerlediğini duyurmuş, kasırganın Yemen'de yoğun yağış, ardından sel ve toprak kaymasına neden olabileceğine dikkati çekmişti. Yemen Balıkçılık Bakanı Fehd Kefayin,daha önce yaptığı yazılı açıklamada, Chapala kasırgası nedeniyle 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 26 kişinin yaralandığını ve 43 evin yıkıldığını kaydetmişti.

Hadramevt Acil Müdahale Komitesi Basın Ofisi'nden, gece saatlerinde denizde dalgaların yüksekliğinin 8 metreye kadar ulaşması sonucu ilin sahil bölgesinde yaşayanlardan 3 binden fazla ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtilmişti. Daha önce yapılan açıklamalarda ise 6 bin 230 ailenin sahil şeridinden tahliye edilerek okullara ve yüksek yerlere yerleştirildiği ifade edilmişti. Kasırgaların nadir görüldüğü Arabistan Yarımadası'nda 2007 yılında Umman ve İran'ı vuran Gonu kasırgası yaklaşık 50 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35