Yemen'in başbakan adayı görevi kabul etmedi

Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek, hükümeti kurma görevini kabul etmedi

Yemen'in başbakan adayı görevi kabul etmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek, görevi kabul etmediğini duyurdu.

Bin Mübarek, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından yaptığı açıklamada, "Yemenlilerin yalnız bıraktıkları cumhurbaşkanı tarafından böyle yüce bir görevle görevlendirmeyi kabul etmekten imtina ediyorum" ifadesini kullandı.

Bin Mübarek, "Hükümeti kurmakla görevlendirilmem konusunda herhangi bir yorum yapma ya da tutum sergileme konusunda yazı yazmakta çok tereddüt ettim. Allah'a yemin ederim ki hükümeti kurmakla görevlendirilmek için bir çaba sarf etmediğim gibi onu istemedim de. Cumhurbaşkanının danışmanlarıyla başbakanlık konusunda yapılan ilk resmi toplantıda görevi reddettim" açıklamasında bulundu.

Kendisinin, söylentilerin aksine Cumhurbaşkanı Hadi tarafından değil Güney Hareketi tarafından başbakanlığa aday gösterildiğini aktaran Bin Mübarek, "Dün sürpriz bir şekilde bu görevlendirmeyle karşılaştım. Bu görevi, cumhurbaşkanı tarafından göğsüme koyulan bir madalya olarak kabul ediyorum. Bu cumhurbaşkanı (Hadi), ülkenin en zor şartlarda bulunduğu bir dönemde seçilmiş tek meşru cumhurbaşkanıdır" yorumunu yaptı.

Bin Mübarek, hükümeti kurmakla görevlendirilmeyi reddetme gerekçesini ise şöyle açıkladı:

"İstedikleri gibi hareket ettirecekleri birini arayanlar ile örümcek ağından daha zayıf olan siyasi güçlerin kim olduklarını ortaya çıkarmak ve bu ülke hakkında daha kötü olanın uygulanmasına gerekçe olmamak için hükümeti kurma görevini üstlenmekten imtina ediyorum."

Yemen'de yönetim karşıtı Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) lideri Abdulmelik el-Husi, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin dış güçlerin yönlendirmesiyle hareket eden bir ''kukla'' olduğunu öne sürmüştü.

Husi, televizyonda yayımlanan video kaydında, "Cumhurbaşkanı Hadi'nin Basın Ofisi Müdürü Ahmed bin Mübarek'i hükümeti kurmakla görevlendirmesi, ABD Büyükelçisinin dikteleri neticesinde gerçekleşti. Hadi, dış güçlerin istediği gibi hareket ettirdiği bir kukla haline geldi. Cumhurbaşkanı ve başbakanın dış güçlerin güdümünde birer kukla olmasını kabul edemeyiz" ifadesini kullanmıştı.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Basın Ofisi Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i dün hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 07:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35