banner39

Yemen'in devrik lideri Castro'nun cenazesine gitmek istiyor

Yemen'de halk ayaklanması sonucu devrilen Salih, Castro'nun cenazesi için BM'den izin istedi

Ortadoğu 28.11.2016, 13:58 29.11.2016, 11:06
Yemen'in devrik lideri Castro'nun cenazesine gitmek istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in devrik lideri Ali Abdullah Salih'in, Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun resmi cenaze törenine katılmak üzere Küba'ya gitmek için Birleşmiş Milletler'den (BM) izin talep ettiği bildirildi.

Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nin (GPC) resmi internet sayfasında yer alan habere göre, eski Cumhurbaşkanı Salih'in "Küba devriminin komutanı ve büyük direniş lideri" olarak vasıflandırdığı Fidel Castro'nun ölümünün ardından taziye için Küba'ya gitmek üzere BM'den izin talep ettiği kaydedildi.

Salih, Castro'yu "emperyalizme, feodalizme ve gerici güçlere karşı mücadele eden 20'nci yüzyılın son devi ve küresel kurtuluş hareketlerinin öncüsü" olarak nitelendirdi.

Husilerle birlikte Yemen hükümetine "darbe" yaptığı gerekçesiyle BM tarafından bazı yaptırımlar uygulanan Salih'in, Nisan 2015 tarihli 2216 sayılı BM kararına göre mal varlıkları dondurulmuş ve kendisine yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti.

Naaşı krematoryumda yakılan Castro'nun külleri, 4 Aralık'ta düzenlenecek cenaze töreniyle Santiago de Cuba'daki Santa Ifigenia mezarlığında toprağa verilecek.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ağabeyi Fidel Castro'nun cuma gecesi öldüğünü açıklamıştı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?