banner39

Yemen'in kuzeyinde ve güneyinde karşıt gösteriler

Ülkenin kuzey kentlerinde Husi hareketinin ilerleyişi protesto edilirken, güneydeki Aden'de ''bağımsızlık çalışmaları'' sürüyor

Ortadoğu 30.01.2015, 16:18 30.01.2015, 16:56
Yemen'in kuzeyinde ve güneyinde karşıt gösteriler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in kuzey kesimlerinde Şii Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) devlet yönetimine müdahalesi değişik kentlerde protesto edilirken, güney kesimlerdeki ''Ayrılık fikirlerinin'' merkezindeki Aden kentinde çok sayıda gösterici ''bağımsızlık'' isteklerini dile getirdi.

Aden'de ''Bağımsız Güney'in İnşaası cuması'' adı altında gösteri düzenlendi. Kent merkezindeki Hormaksar Meydanında toplanan göstericiler, Güney Yemen bayraklarıyla cuma namazında buluştu. Meydanda toplanan kalabalık okunan cuma hutbesini dinledi.

Protestoculara hitap eden hatip Muhammed Remz, cuma hutbesinde siyasi bir içerikle göstericilerin karşısına çıktı. Hatip Remz hutbede, ''Artık Güney'in kendi topraklarını koruyup devlet düzenini inşaa edecek evlatlara ihtiyacı olduğunu ve Sana merkezli cereyan eden olaylardan bağımsız olarak Güney'in korunup kollanması gerektiğini'' söyledi.

Göstericiler, cuma namazından sonra, eski Güney Yemen bayrakları taşıyarak bağımsızlık isteyen sloganlar attı.

Yemen'de yaşanan siyasi gelişmeler ''ayrılıkçı fikirlerin'' canlanmasına neden olurken, Aden gibi eski Güney Yemen'in sınırları içinde bulunan kentlerde gösteriler düzenleniyor.

Husi hareketinin Sana'da kontrolü ele almasının ardından Aden gibi bazı güney bölgeleri Sana'dan gelecek emirleri kabul etmeyeceklerini belirtmiş ve kendi yerel güçlerini kurmaya başlamıştı. Sana merkezli yönetimin gücünün kırıldığı Aden kentinin büyük bir bölümünü kontrolüne alan Güney Yemen Halk Komiteleri, ''Aden'in korunması ve bütünlüğünü artık inisiyatifleri altına aldıklarını'' açıklamıştı.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?