banner39

Yemenli bir Babanın Hikayesi: 'Hayat Bu Kadar Zalim Olmak Zorunda Mıydı?'

17 milyon Yemenli insan yetersiz beslenme riski altındadır ve BM her gün en az 130 Yemenli çocuğun açlık ve hastalıktan öldüğünü tahmin etmektedir.

Ortadoğu 18.05.2020, 13:37 18.05.2020, 14:52
Yemenli bir Babanın Hikayesi: 'Hayat Bu Kadar Zalim Olmak Zorunda Mıydı?'

Her gün karşılaştığımız ölüm ve savaş haberleriyle, çoğumuzun dünyada meydana gelen korkunç şeylerden uzaklaşmayı seçmesi şaşırtıcı mıdır?

Bu anlaşılabilir; ancak milyonlarca insan için vahşetten kaçınmak bir seçenek değil. BM'nin “dünyanın 100 yıldır gördüğü en kötü kıtlık” olarak nitelendirdiği Yemen halkı, özellikle de koronavirüsün ek tehdidi ile yardımımız için bağırıyor.

Ne kadar üzücü olursa olsun, dinleme ve yardım etme sorumluluğumuz var.

Penny Appeal isimli yardım kuruluşu tarafından gıda paketi hediyeedilen Yemenli bir baba Jaber'in hikayesi .

"Evet biliyorum. Bu dünya acımasız. Ama bu kadar acımasız olmak zorunda mıydı?

Mutlu bir hayat sürüyor, huzur içinde yaşıyor ve küçük köyümüzde kendi işimize bakıyorduk. Sonra bu lanetli savaş hayatımızı altüst etti ve bizi acı ve üzücü bir gerçekliğe sürükledi. Kaçmak zorunda kaldık, evimizden ayrıldık ve arkamızdaki güzel bir yerin tatlı anılarını bıraktık.

Eski püskü kıyafetlerimiz ve yorgun bedenlerimiz için barınağa ihtiyacımız vardı. San'a'daki yerinden edilmiş aileler için geçici kamp olarak hazırlanan bir okula yerleştirildik. Ama bu bizim durumumuzun sonu değildi. Kamptan sorumlu olanlar bir süre sonra fikir değiştirmişler ve bizden ayrılıp kendi başımıza bir yer bulmamızı istemişlerdi.

Kiralık küçük bir ev buldum, ama bizim için çok pahalıydı. Gelirimiz yok, gerekli yiyeceği alamıyoruz ve sağlığım her geçen gün bozuluyor. Günler geçiyor ve hiçbir yerden yardım alamıyoruz.

Bazen okulu bırakan ve sokaklarda dolaşan, yalvaran ya da yardımlarını bir miktar para karşılığında sunan çocuklarımı beslemek için geçici işler bulurum.

Kanserli bir hastayım ve şimdi çalışmak inanılmaz derecede zor. Çöküşün eşiğinde, yaklaşmakta olan ölümümü bekliyorum. Çoğu zaman essizce ağlıyorum.

Bir Gıda Paketi , Jaber ailesinin bir gün, hafta ve ay daha hayatta kalmasına yardımcı olacaktır. Ancak bu korkunç savaşta sorunlarını çözmeyecek. Yemen'deki durum yürek burkuyor. 17 milyon Yemenli insan yetersiz beslenme riski altındadır ve BM her gün en az 130 Yemenli çocuğun açlık ve hastalıktan öldüğünü tahmin etmektedir. Koronavirüs daha fazla yaşamı tehdit ediyor ve birçoğunun yemeğe erişmesini veya yiyeceklere erişmesini engellerken, Yemen kız kardeşlerimiz aşırı risk altında.

Hayat, bu kadar acımasız olmamalıdır. Son derece savunmasız insanlara yoksulluk ve açlıktan kurtulmanın bir yolunu vermeyi seçin.

Kaynak: themuslimvibe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?