banner39

Yemenli muhalifler Suudi Arabistan'da

Yemenli muhalif liderler, Salih'in görevden ayrılması için başlatılacak resmi görüşmeler öncesi şartlarını bildirmek üzere Riyad'da...

Ortadoğu 18.04.2011, 08:17 18.04.2011, 08:17
Yemenli muhalifler Suudi Arabistan'da

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yemenli muhalif liderler, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevden ayrılması için başlatılacak resmi görüşmelerden önce şartlarını bildirmek üzere, Körfez ülkeleri dışişleri bakanlarıyla Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bir araya geldi.

Yemen muhalefetinin başkanı Yasin Numan, yaptığı açıklamada, Körfez İşbirliği Konseyi'nin girişimiyle ilgili olarak kendi görüşlerini sunacaklarını söyledi. Görüşmelere katılacak heyete ise eski Dışişleri Bakanı Muhammed Basindva başkanlık ediyor.

Yemen'de Salih'in 32 yıllık iktidarını bırakması için 3 aydır süren gösteriler ve çatışmaların ardından bu ayın başında Körfez ülkeleri adım atarak, iktidarın el değiştirmesi için arabuluculuk teklif etmişti. Ancak Salih'in yargılanmadan muaf tutulması ve geçiş sürecinin takvimi konusundaki sorunlar nedeniyle görüşmeler askıya alınmıştı.

 Yemenli muhalifler Salih'in birkaç hafta içinde görevden ayrılmasını ve yargılanma seçeneğinin açık tutulmasını istiyor. Yemen'de ocak ayının sonunda başlayan çatışmalarda 110'dan fazla kişinin öldüğü bildiriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?