banner39

banner35

Yemenli muhaliflerden 'iktidar devri' şartı

Yemen’in muhalif liderlerinden Genaral Ahmer, Cumhurbaşkanı Salih’in yerine bu görevi sürdüren yardımcısının ülkedeki tüm tarafların desteğini aldığını söyledi.

Ortadoğu 05.07.2011, 16:48 05.07.2011, 16:59
Yemenli muhaliflerden 'iktidar devri' şartı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen, aylardır devam eden ayaklanmalardan sonra geleceğini arıyor. Geçtiğimiz ay isyancıların Başkanlık Sarayı'na yaptığı baskın sırasında yaralanan ve daha sonra tedavi için Suudi Arabistan'a giden Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in yerine bu görevi sürdüren yardımcısı Abdal Rab Mansur, yeni dönemde öne çıkan isim olarak görünüyor.

CNN televizyonuna mülakat veren isyancıların önde gelen isimlerinden General Ali Muhsin el Ahmer de bunun altına çizdi. Abdullah Salih'in, seçimlerin 6 ay sonra yapılacağı ve bu süre içinde yetkilerin kendisinde olduğu yönündeki sözleri hatırlatıldığında Ahmer, ülkedeki tüm tarafların yetkilerin devrinde işleyen takvim konusunda anlaştıklarını belirtti.

Herkesin takvim konusundaki anlaşmaya uyması gerektiğini söyleyen muhalif general, şu anda Salih Abdullah'ın yetkilerini geçici olarak kullanan yardımcısı Rab Mansur'un tüm tarafların güvenini kazandığının altını çizdi. General Ahmer'e göre, şu anda yetkilerin tamamını kullanmayan Mansur, yakın gelecekte tam yetkili Cumhurbaşkanı gibi davranacak.

'GEREKİRSE ABD MÜDAHİL OLMALI' 

Röportajda Muhsin el Ahmer'e ülkesinin bir iç savaşın eşiğinde olduğuna dair yorumlar da soruldu. Yemenli muhalif lider ABD ve diğer batılı ülkelerle böyle bir durumun engellenmesi konusunda temas halinde olduklarını belirtti.

ABD, İngiltere ve Körfez İşbirliği Örgütü'nü garantör olarak gördüklerini belirten El Ahmer, gerektiğinde ABD'nin devam eden müzakerelere sürecine müdahil olmasını da istediklerini belirtti.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?