banner39

banner35

Yemenliler ekonomik kriz için meydanlarda

Yemen'de muhalifler cuma gösterilerinde ekonomik krizi protesto etti.

Ortadoğu 22.07.2011, 14:18 22.07.2011, 14:18
Yemenliler ekonomik kriz için meydanlarda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de binlerce muhalif cuma gösterilerinde ülke genelinde uygulanan elektrik kesintileri ve ekonomik krizi protesto etti.

Muhalifler günlük 20 saati bulan elektrik kesintilerini ve şebeke sularının kesilmesini hükümetin ''yıldırma ve halkı cezalandırma'' politikası olarak nitelendirirken, atılan sloganlarda ve açılan pankartlarda yılmayacaklarını bildirdiler.

Hükümet yetkililerini harekete geçmemek ve ülkeyi büyük bir boşluğa sürüklemekle suçlayan göstericiler, artan petrol ve gıda fiyatlarından devlet kademesindeki yetkililerin çıkar sağladığını iddia etti.

Ekonomik sıkıntıların dile getirildiği cuma hutbesinde, yaklaşan Ramazan ayı öncesi yoksul kesimin büyük bir trajedinin içine bırakıldığı ve ülkenin bolluk içinde kıtlık yaşadığı anlatıldı.

Ayrıca, Abyan eyaletinde devam eden ordu ile El Kaide örgütü arasında süren çatışmalarda hayatını kaybeden 4 sivil için cenaze namazı kılındı.

Yoksulluk, işsizlik ve hayat pahalılığının tetiklediği ''halk ayaklanmalarının'' yedinci ayına girdiği Yemen'de, ekonomik dar boğazın yanı sıra ülke genelinde büyük bir güvenlik zafiyeti oluşmuş durumda.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?