banner15

Yeni Cenevre için tarih bugün belli olacak

de Mistura, BMGK'da bugün yapılacak istişarelerden sonra Cenevre görüşmelerinin yenisi için tarih vereceğini söyledi

Yeni Cenevre için tarih bugün belli olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, bugün BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirip istişarelerde bulunduktan sonra Cenevre'deki barış görüşmelerinin tekrar ne zaman başlayacağını açıklayacağını söyledi. 

BM insani erişim çalışma grubunun toplantısının ardından de Mistura ile de Mistura'nın Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun (ISSG) Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden danışmanı ve Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland ortak basın toplantısı düzenledi.

"Bugün BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirip, istişarelerde bulunduktan sonra Cenevre'deki görüşmelerin tekrar ne zaman başlayacağını açıklayacağım" diyen de Mistura, Ağustos'a kadar oluşturulacak siyasi geçiş süreci için acele edilmesi gerektiğini ifade etti.  

"MUADDAMİYE'DE ÇOCUKLARLAR AÇLIKTAN ÖLMEK ÜZERE"

BM insani erişim çalışma grubunun toplantılarına başkanlık eden Egeland ise Mayıs ayında kuşatma altında yaşayan bir milyon kişiden sadece 160 binine ulaşıldığını belirtti. 

Rejimin kuşatması altındaki Darayya, Duma ve Muaddamiye bölgelerinde insani durumun son derece kritik olduğuna dikkati çeken Egeland, "Muaddamiye'ye ulaşamazsak açlık tehlikesi ile karşı karşıya olan çocuklar ölecek." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 15:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48