banner39

Yeni Kral Selman'dan sonrası tartışılıyor...

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el Suud'un hayatını kaybetmesinin ardından yerine Selman bin Abdulaziz el Suud geldi. Yeni Kral Selman'dan sonraki dönemde ise yerine kimin geleceği konusunda kafa karışıklıkları mevcut

Ortadoğu 23.01.2015, 18:49 24.01.2015, 19:21
Yeni Kral Selman'dan sonrası tartışılıyor...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el Suud'un vefat etmesinin ardından yerine Selman bin Abdulaziz el Suud geldi. Selman bin Abdulaziz'in yeni kral olması, Suud Kraliyet ailesinin 'tahta geçecek kişiyi belirleyen sistemi' dolayısıyla beklenen birşeydi. Ancak yeni Kral Selman'dan sonra ne olacağı konusunda kafaların karışık olduğu belirtiliyor. 

Suudi Arabistan Kraliyet ailesi birçok prensten oluşuyor. Bu prensler arasında tahta geçecek kişi mevcut kralın kardeşleri arasından seçilmiyor. Yeni kral, birbirinin amcasının oğlu olan veliaht prenslerin en yaşlısı oluyor. Suudi Arabistan'da kral hayattayken kendisinden sonra tahta geçmesi için en yaşlı prensler arasından veliahtlar belirliyor. Kralın vefatı veya başka bir sebepten dolayı görevi bırakması durumunda ise bu veliaht prenslerden en yaşlı olanı yeni kral oluyor. Ancak, geçtiğimiz yılın Mart ayında, Suudi Arabistan kraliyet ailesinin en genç prensi olan Mukrin bin Abdulaziz (70) Suudi Arabistan mahkemesinin de onayıyla Selman bin Abdulaziz'den sonraki veliaht prens oldu. 

Kral Abdullah bin Abdulaziz el Suud'un vefatının ardından beklendiği gibi tahta Selman bin Abdulaziz el Suud geçti. Kral Selman'ın tahta geçmesi tüm prens ve veliaht prensler tarafından kabul edildi. Ancak 80 yaşında olan ve sağlık durumunun iyi olmadığı belirtilen Kral Selman'ın iktidarının uzun sürüp sürmeyeceği konusunda şüpheler bulunuyor. Kral Selman'ın herhangi bir şekilde tahttan ayrılması durumunda, Suudi Arabistan kraliyet ailesinin nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor. 

Suudi Arabistan'da şu anda iki veliaht prens bulunuyor. Bunlar, Veliaht Prens Nayif bin Abdulaziz el Suud ve Veliaht Prens Mukrin bin Abdulaziz el Suud. Üçüncü sıraya ise Abdülaziz'in oğullarından değil torunlarından biri yerleşti. Birkaç yıl önce El Kaide'nin makamında kendisine bombalı saldırı düzenlediği dönemin Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayef bin Abdülaziz. Dördüncüsü ise daha genç bir Prens olan Muhammed bin Abdulaziz. 

KRAL SELMAN GİZLİ DARBE Mİ YAPTI?

Kral Abdullah'ın yerine geçen yeni Kral Selman bin Abdulaziz'in ilk icraatları dikkat çekti. Selman bin Abdulaziz, yeni kralın kendisi olduğunu açıkladığı sırada, kendisinden sonraki dönem için iki yeni veliaht prens atadı. Bunlardan biri Kral Selman'ın kendisinin de mensubu olduğu kraliyet içindeki Sudeyri soyunun önde gelen isimlerinden Prens Nayif bin Abdulaziz, diğeri ise kendi oğlu olan 35 yaşındaki Muhammed bin Abdulaziz'di. 

Kral Abdullah'ın kendisinden sonra tahta geçecek ismin kendi oğlu Prens Meteb bin Abdulaziz olmasını istediği bilinen bir durumdu. Ancak yeni durumla birlikte Prens Meteb'in saf dışı bırakıldığı görülüyor. Diğer taraftan, Kral Abdullah'ın kendi döneminde atadığı Veliaht Prens Mukrin'in konumunu değiştirmeyen Kral Selman'ın ileriki süreçte, Veliaht Prens Mukrin'le bir tür pazarlığa gireceği ve konumunundan vazgeçmesini isteyeceği ileri sürülüyor. 

Ölen Kral Abdullah daha gömülmeden yapılan bu değişikliklerden en önemlisinin ve en çok tartışmaya neden olacağı söylenen değişikliğin, 35 yaşındaki Prens Muhammed'in veliaht atanması olduğu kaydediliyor. Şu anda Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi'nin Genel Sekreteri olan Prens Muhammed bin Abdulaziz, asker kökenli ve general rütbesine sahip. Kral Selman'dan sonra bir şekilde yerine oğlu Muhammed bin Abdulaziz'in geçmesi, Suud Hanedanı'ndaki yaşlı kral geleneğini değiştirecek ve ilk defa genç bir Suud Hanedanı mensubu tahta geçmiş olacak. 

Kral Selman'ın yaptığı bu değişiklikler, Kral Abdullah döneminde Sudeyri soyunun yönetimde pasifleştirilmesi politikasını da tersine çevirdi. Yeni kral ve yeni veliaht prenslerle birlikte, Suudi Arabistan'da Sudeyri soyunun güçlendiği bir dönem başlamış oldu. Bazı kesimler bu adımların isim itibariyle olmasa da gerçekleşme şekli itibariyle bir 'taht darbesi' olduğunu ifade ediyor. 

Yeni Kral Selman kimdir?

Yeni Kral Selman bin Abdülaziz, 19 yaşında Riyad Valisi oldu, Savunma Bakanlığı yaptı. 80 yaşında Suudi Arabistan'ın yeni kralı ilan edilen Selman bin Abdulaziz, muhafazakar ve gelenekçi olarak biliniyor.

Suudi Arabistan'da tahta oturacak olan Prens Selman bin Abdulaziz 1935'te doğdu. Suudi Arabistan'ın ilk kralı Abdülaziz'in Hüsa Sudayri'den doğma yedi oğlundan biri. Dini ve temel eğitimini kraliyet çocuklarının gittiği Prens Okulu'nda aldı.

Siyasi hayatına 1954'te henüz 19 yaşındayken Riyad Valisi olarak başladı. 1960 ile 1962 arasında kraliyet ailesindeki taht mücadelesinde bir süre ara verdiği valilik görevini 50 yıldan fazla sürdürdü. 2011 yılında Savunma Bakanlığı görevine getirildi, bir yıl sonra da veliaht prens oldu. Selman bin Abdulaziz, muhafazakar ve gelenekçi bir isim olarak biliniyor. Oğulları devlet kademesinde önemli görevlerde.

80 yaşındaki Selman bin Abdulaziz'in sağlık durumunun, yoğun çalışma temposu için elverişli olup olmadığı tartışma konusu.

MUKRİN BİN ABDULAZİZ MAHKEME KARARIYLA VELİAHT PRENS OLMUŞTU

Suudi Arabistan mahkemesi 27 Mart 2014'te Prens Mukrin Bin Abdulaziz'le ilgili verdiği kararı duyurdu. Kararda, "Eğer krallık veya veliaht prenslik makamlarından birisi boşsa, Mukrin Bin Abdulaziz bunlardan birine yerleştirilir" denildi. Bu kararla birlikte yaşı daha büyük olan prensler atlanarak en genç prens olan Mukrin veliaht prens oldu.

SUUDİ ARABİSTAN KRALİYET AİLESİNİN SOY AĞACI:

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?