banner39

Yeni Suriyeli muhalif komutan mercek altında

Konseydeki Suudi Arabistan ve BAE'ye yakın üyelerin oylarıyla ÖSO Genelkurmay Başkanı seçilen Tuğgeneral el-Beşir, Suriye'nin kuzey bölgesini pek bilmemekle eleştiriliyor.

Ortadoğu 17.02.2014, 17:38 17.02.2014, 17:38
Yeni Suriyeli muhalif komutan mercek altında

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Selim İdris'in görevden alınarak yerine Tuğgeneral Abdulilah El-Beşir'in getirilmesi büyük yankı uyandırdı.

Suriye'de, Esed güçlerine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Yüksek Askeri Konsey, dün sürpriz bir kararla ÖSO Genelkurmay Başkanı Tümgeneral İdris'i görevden alarak yerine Tuğgeneral el-Beşir'i atadı. 

Gece geç saatlerde kamuoyuna duyurulan bu kararın ardından gözler ÖSO'nun başına getirilen el-Beşir'e çevrildi.

Kuzeyi pek bilmiyor

Askeri Konsey'de yapılan seçimle başa getirilen El-Beşir, 29 kişiden oy kullanan 21 üyeden en fazla oy alan isim olarak öne çıktı. Tıpkı Selim İdris gibi, BATI ile iyi ilişkiler içerisinde olan el-Beşir'in, Askeri Konsey'de Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yakın olan üyelerin desteğiyle seçildiği öğrenildi.

Suriye'nin güneyindeki Kuneytra ilindeki Nuaymi kabilesine mensup olan el-Beşir'e, bazı konsey üyelerinin, muhaliflerin en etkin silahlı mücadeleyi yürüttüğü kuzey bölgesini çok iyi bilmediği için muhalefet ettikleri ancak el-Beşir'in buna rağmen seçildiği belirtildi.

 Savaşta oğlunu kaybetti

Kara operasyonlarında uzman ve askeri bilimlerde doktora yapmış olan el-Beşir, 2012 Temmuz ayında Esed güçlerinden ayrıldı. Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) katıldıktan sonra Kuneytra Askeri Komutanlığı görevine getirilen El-Beşir, Esed güçleriyle yaşanan bir savaşta oğlunu kaybetti.

El-Beşir'in, Selim İdris'in yerine getirilmesindeki en önemli nedenin, el-Beşir'in "kara savaşında daha uzman, askerlerle çok daha başarılı bir iletişim içerisinde olması" gibi özellikler gösterildi.

Piyade savaşı ve kara harekatı konusunda uzmanlaşan el-Beşir'in, kameralara uzak durduğu ve basının önüne çıkmayı pek sevmediği bildirildi.

Hedef muhalifleri birleştirmek

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Yüksek Askeri Konsey Üyesi Kurmay Albay Kasım Sadeddin, Tümgeneral İdris'in görevden alınmasının uzun zamandır beklendiğini söyledi.

Sadeddin, "İdris'in görevden alınması Cenevre-2 Konferansı'nın başarısızlığa uğradığı bir dönemde gerçekleşti ancak bu uzun zamandan beri beklenen bir adımdı" dedi.

Sadeddin, görev değişikliğinin, Suriye'nin kuzeyinde maruz kaldığı saldırılar nedeniyle yaklaşık 3 aydır faaliyetlerine ara veren ÖSO'nun yeniden yapılandırılması ve aktif hale getirilmesinde etkili olacağını vurguladı.

Sadeddin, ÖSO Birleşik Komutanlığı'nın mevcut aşamada önceliğinin farklı muhalif grupların birleşmesi olduğunu ifade etti.

ÖSO Yüksek Askeri Konseyi'nden dün gece geç saatlerde yapılan açıklamada, İdris yerine Tuğgeneral Abdulilah el-Beşir'in, Genelkurmay Başkanı Yardımcılığı görevine ise Albay Heysem ufeysi'nin atandığı ifade edilmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?