Yermuk kampında enkaz nöbeti

Yermuk'te rejim noktalarına bırakılan yardımları halk tutuklanmamak için almaya gitmezken beslenmek için ot toplayanlar ise keskin nişancıların hedefi oluyor. Evleri yıkılan halk ise eşyaları için enkaz başında nöbet tutuyor

Yermuk kampında enkaz nöbeti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Hava Kuvvetlerinin "varil bombalarıyla" saldırdığı başkent Şam'ın Yermuk bölgesinde, evleri yıkılan ve hasar gören kişiler, geride kalan eşyalarının çalınmaması için enkaz başında nöbet tutuyor.

Şam'ın güneyinde yer alan ve çoğunluğunu Filistinli mültecilerin oluşturduğu Yermuk kampına hafta içinde orduya bağlı helikopterin "varil bombasıyla" saldırması sonucu evleri yerle bir olan aileler, bir yandan açlıkla boğuşurken, diğer yandan da enkaz altında kalan eşyalarının çalınmaması için enkaz başında bekliyor.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) medya sorumlusu Rami Ebu Abdullah, "Halkımız kampta bir taraftan açlıkla boğuşuyor, diğer taraftan da enkaz altında kalan eşyalarının çalınmaması için nöbet tutuyor" dedi.

Kampın her gün rejimin saldırılarına maruz kaldığını belirten Ebu Abdullah, rejimin kampa yardım gönderdiği yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

100 paket yardım malzemesinin rejimin bir kontrol noktasına ulaştığını ancak halkın tutuklanma korkusundan dolayı yardımı almaya gitmediğini kaydeden Ebu Abdullah, "Kamp çevresindeki tarlalarda yenilebilir otları toplamaya giden kişiler, rejimin keskin nişancılarının saldırılarına maruz kalıyor" diye konuştu.

YERMUK'TEKİ DRAM GAZZE'DE PROTESTO EDİLDİ

Gazze'nin batısındaki Şâti Mülteci Kampı'nda düzenlenen gösteride, Suriye'nin başkenti Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı'nda abluka nedeniyle yaşanan dram protesto edildi. 

Yermuk Mülteci Kampı'nda yaşananlara dünyanın ilgisiz kalmasını eleştiren göstericiler, kampta yaşanan sıkıntıları ifade eden pankartlar ve Filistin bayrakları taşıdı.  

Gazze'deki Filistin hükümeti sözcüsü İsra el-Müdellel, gösteri sırasında yaptığı konuşmada, "Bugün burada Yermuk Mülteci Kampı'ndaki ablukanın kaldırılması ve bölgede akan kanın bir an önce durdurulması için toplandık. Kampta şu ana kadar 50'den fazla insan hayatını kaybetti ancak hala dünya ilgisiz" dedi. 

Huda Ulyan isimli Filistinli bir aktivist, Yermuk Mülteci Kampı'nın abluka altında tutularak insanların açlıktan ölmelerinin seyredilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, bütün Filistinli mültecilerin vatanlarına dönmesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 15:37
banner53
YORUM EKLE

banner39