banner39

Yermuk Mülteci Kampı'nda su krizi yaşanıyor

Suriye'de Filistinlilerin yaşadığı Yermuk Mülteci Kampı'na rejim tarafından 10 gündür içmesuyu verilmemesi nedeniyle yeni bir insani krizin eşiğine gelindi

Ortadoğu 18.09.2014, 20:46 19.09.2014, 08:26
Yermuk Mülteci Kampı'nda su krizi yaşanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Filistinlilerin yaşadığı Yermuk Mülteci Kampı'na rejim tarafından 10 gündür içmesuyu verilmemesi nedeniyle yeni bir insani krizin eşiğine gelindiği bildirildi.

AA muhabirine konuşan aktivist Rami es-Seyyid, "Susuzluk nedeniyle ölüm, kampta abluka altındaki 20 bin sivilin hayatını tehdit ediyor. Yermuk çevresinde de su yok" dedi.

Rejim güçlerinin Tedamun semtinin büyük bir kısmında da suyu kestiğini belirten Seyyid, söz konusu durumun Şam'ın güneyindeki insani durumu çok daha kötüleştirdiğini kaydetti.

Bölge sakinlerinin bazı hayır kurumları tarafından verilen içmeye uygun olmayan kuyu sularını kullandıklarını ve bu durum sebebiyle sağlık yetkililerinin hastalıkların yayılmasından endişe ettiğini dile getiren Seyyid, "Su sıkıntısı nedeniyle temizliğe gereken önemin gösterilmemesi, sağlık şartlarını olumsuz etkiliyor" diye konuştu.

Seyyid, rejimin Yermuk'la ilgili yapılan son anlaşmanın hiçbir şartına uymadığını, aksine yeni ödünler verilmesini beklediğini, istediğini alamayınca da baskı yapmak için suyu kestiğini iddia etti.

İsrail'in uyguladığı baskı ve zulüm nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Filistinli mülteciler için 1957'de oluşturulan Yermuk Mülteci Kampı, süreç içerisinde yarım milyonu bulan nüfusuyla Ortadoğu'nun en büyük kamplarından biri haline gelmişti.

Suriye'deki iç savaş öncesi 160 bin mültecinin kaldığı Şam yakınlarındaki kamptan 140 bin kişi çatışmalar nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı.

Silahlı muhalif grupların bölgeye gelmesi nedeniyle Suriye rejiminin kuşatması altında mahsur kalan mültecilerden bazıları açlık nedeniyle hayatlarını kaybetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?