banner39

banner35

YPG, 3 Mayıs'ta özerklik için yeni bir kongre düzenleyecek, BAE, Suud, ABD'li yetkililer davetli

YPG, 3 Mayıs'ta özerklik için yeni bir kongre düzenleyecek. Ayn İsa kasabasındaki gerçekleştirilecek kongreye iddialara göre BAE, Suud, ABD'li yetkililer de katılıyor.

Ortadoğu 02.05.2019, 16:14
YPG, 3 Mayıs'ta özerklik için yeni bir kongre düzenleyecek, BAE, Suud, ABD'li yetkililer davetli

Suriye'nin kuzeyinde YPG kontrolü altında bulunan bölgelerin statüsünün belirkenmesi için 3 Mayıs tarihinde bir kongre yapılacağı bildirildi.

İsmini açıklamayan kaynak, Beşar Esad’a karşı çıkan güçlerin liderliği, siyasi partiler, toplum ve siviller de dahil olmak üzere, Suriye Kürtlerinin düzenleyeceği kongre ile ilgili bir dizi etkili uzman ve gazeteciye (Diliman Abdulkader, Farhad “Fred” Khosravi, vb.) atıfta bulundu. Toplantının, ABD sponsorluğunda, Kuzey Rakka'daki Ayn Issa kasabasında düzenleneceği belirtildi.. Etkinliğe davet mektubunda “Kürt Kongresi” olarak işaretlendi ve gündem, Suriye'deki Kürt idari-bölge varlığının meşrulaştırılması ve savaş sonrası yerleşim konularını içeriyor.

Kaynak koalisyondaki ABD'nin ortakları olan Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan temsilcilerinin de toplantıyı organize ettiğini iddia etti. Kongre sonunda, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e özerkliğin tanınmasını talep eden bir başvuru yapılması planlanıyor dedi.

Suriye hükümetinin böyle bir ifadeye karşı tepkisini tahmin etmek zor değil. Krizin başlamasından bu yana Beşar Esed, defalarca istisnasız ülkenin bütün bölgeleri üzerindeki kontrolünü yeniden kazanmaya niyetli olduğunu vurguladı.

Dahası, Suudi ve BAE temsilcilerinin katılımıyla ilgili bilgilerin doğrulanması durumunda, Suriye hükümeti ile Pers Körfezi monarşileri de dahil olmak üzere diğer Arap ülkeleri arasındaki ortaklıkların kademeli olarak restorasyonu yönünde mevcut eğilim saldırı altında olacak. 

Aynı zamanda Riyad ve Abu Dabi’nin Kongreye katılım konusundaki çıkarlarının rasyonel bir açıklaması var. Uluslararası koalisyonun desteklediği Suriye Demokratik Güçlerinin Suriye'deki petrol ve doğal gaz alanlarının çoğunun yoğunlaştığı Deyrizor ilinin çöl alanları üzerindeki kontrolünü eline geçirdi. Arap monarşileri, yerel ve hatta küresel pazarlarda yeniden satış için garantili miktarda yakıt üretimi karşılığında istikrarlı fon ve silah tedariki sunabilir. Böyle bir anlaşma Kürtler için daha cazip hale geliyor, çünkü Suriye'deki Amerikan varlığı azalıyor. Suudi Arabistan ve BAE'nin yüzde 40'ın üzerinde bir kontrole ihtiyaç duyacağı ve hatta çıkarılmış hidrokarbonların tüm hacimlerinin imtiyazları karşılığında daha büyük bir paya sahip olmaları gerektiği bilgisi var.

Kaynak: smmsyria.com

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?