YPG Kobani'de IŞİD üssünü patlattı

Kobani'de IŞİD üyelerinin kıstırıldığı söylenen bir bina YPG güçleri tarafından havaya uçuruldu

YPG Kobani'de IŞİD üssünü patlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kobani'de yeni bir patlama meydana geldi. Şehrin üzerinde beyaz duman bulutları yükseliyor. Patlamanın YPG güçlerinin, IŞİD'lilerin bulunduğu bir binayı bombayla imha etmesinden kaynaklandığı söyleniyor.

Kobani'de meydana gelen ve ilk etapta IŞİD'in intihar saldırısı olduğu sanılan şiddetli patlama, Türkiye tarafında da tedirginliğe yol açtı. Türkiye sınırına bir kilometre mesafedeki Kobani'nin Muştenur Mahallesi'ndeki bir binada bulunan IŞİD militanları, YPG güçleri tarafından bomba döşenerek binanın imha edilmesi ile etkisiz hale getirildi. YPG güçlerinin bölgedeki sivilleri tahliye ettikten sonra gerçekleştirdiği öğrenilen patlama Türkiye tarafından da duyuldu. Bu sabah saatlerinde meydana gelen patlama hakkında görgü tanıkları çok sayıda ölü olduğunu iddia etti.

AFP'ye konuşan yerel bir gazeteci YPG'nin son IŞİD militanlarının toplandığı erkek lisesinin etrafını patlayıcılarla sardığını, daha sonra da okulu havaya uçurduklarını söyledi. Okulda hiç sivil olmadığı kesinleştikten sonra patlayıcıların patlatıldığını vurgulayan gazeteci, tüm IŞİD'cilerin öldürüldüğü iddiasında.

YPG güçleri başka IŞİD'cinin kalıp kalmadığını görmek için kenti arıyor.

SURİYE GÖZLEMEVİ: IŞİD NOKTALARI YPG'NİN ELİNDE

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada da "YPG Kobani'de IŞİD'in elindeki noktaları geri almıştır" denildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarını Kobani'den çıkardığını açıkladı. AFP'ye konuşan bir aktivist de YPG güçlerinin Kobani'yi IŞİD'cilerden tamamen temizlediğini, pek çok militanın da öldürüldüğünü söyledi.

Öte yandan Gözlemevi, IŞİD'in perşembeden beri sürdürdüğü saldırılarda 148'i Kobani'de olmak üzere 174 kişinin öldüğünü açıkladı.

Diğer taraftan örgüt Suriye'nin kuzeyindeki Haseke kentine de 2 gündür saldırmaya devam ediyor. Suriye Enformansyon Bakanı Umran el Zubi, Haseke sakinlerini ellerine silah ve kenti savunmaya çağırdı. Devlet televizyonundan konuşan Zubi, "Her erkek ve kadını silahlanmaya ve kenti savunmak için cepheye çıkmaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 13:16
YORUM EKLE

banner39