banner15

YPG, Süryanileri yok sayıyor

YPG’nin, Suriye’nin kuzeyinde yaşayan Süryanilerin en önemli değerlerine yönelik saldırgan bir tutum sergilediği bildirildi.  

YPG, Süryanileri yok sayıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Etnik kimlik üzerinden propaganda yapan PKK’nın Suriye kolu YPG, Suriye’nin Kamışlı ilçesinde yaşayan Süryanilerin milli ve dini içerikli metinlerine yönelik saldırgan bir tutum izlediği bildirildi.

Süryanilerin eğitim gördüğü dört okulu kapatan YPG, okulda öğrencilerin öğrenim gördüğü müfredatı değiştirmek istedi. Süryanilerin YPG’nin tutumuna direnmeleri sonucunda okulları kapatıldı.

Süryani Askeri Konseyi (SUTORO), konuyla ilgili sosyal medyadan bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Süryani kimliğinin yok sayılmaması gerektiğini, Süryani çocukların milli ve dini değerlerini öğrendikleri okulların müfredatında bir değişiklik yapılmaması gerektiği belirtildi. Sosyal medyadan paylaşılan mesajda, ortak yaşam kültürü vurgusu da dikkat çekti.

Uzmanlar, YPG’nin başka bir topluluğu yok saymak ve öğrenim haklarını ellerinden almak suretiyle etnik kimlik üzerinden kurduğu siyasi iddialarıyla çeliştiklerini belirtiyorlar. 

YPG daha önce de bölgede yaşayan Arapları ve kendisine itaat etmeyen Kürtleri bölgeden göçe zorlamıştı. Aynı durumun Süryaniler için de gerçekleşebileceği değerlendirmeleri yapılıyor.

Dünya Süryaniler Konseyi (WCA),  dört Süryani okulunun kapatılmasına tepki gösterdi. “Bölge halkının insan haklarına tecavüz eden bu tiranlar ve destekçilerinden bıktığını" ve YPG'ye silah veren devletlerin ise bu ihlalleri kınamamasının dikkat çekici olduğunu açıkladı. 
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 16:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48