Yunanistan ile Mısır'ın doğalgaz yakınlaşması

Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos'un Kahire ziyaretinde iki ülke arasındaki MEB belirleme müzakerelerinin başlanmasına karar verildi

Yunanistan ile Mısır'ın doğalgaz yakınlaşması

Yunanistan ve Mısır hükümetleri denizlerdeki Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) belirlenmesi konusunda ikili müzakerelerin yeniden başlatılmasına karar verdi. İlgili karar, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'un Mısırlı mevkidaşı Nebil Fehmi ile dün Kahire'de yaptığı görüşmede alınırken, karar stratejik öneme sahip bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Yunanistan ile Mısır arasında deniz bölgeleri ve MEB konusundaki görüşmelere dönemin Karamanlis hükümeti tarafında başlatılmış, ancak Türkiye'nin Meis  yüzünden gösterdiği tepki nedeniyle müzakereler durdurulmuştu.

Venizelos ile Fehmi'nin ortak basın toplantısında MEB konusuyla ilgili olarak "Müzakerelerin önceki aşamasındaki üçüncü ülkelerin (Türkiye'nin) yoğun tepkisi gelecekteki adımları etkileyecek midir?" sorusuna Mısır Dışişleri Bakanı Fehmi "Artık yeni bir işbirliği ruhu var. Üçüncü ülkelerin rahatsız olup olmayacağı bizi ilgilendirmiyor" cevabını verirken Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos da "Bu konuda ilerlemeye kararlıyız. Bu inisiyatif uluslararası hukuk çerçevesinde alınmıştı. Başka bir ülkeye yönelik düşmanca eğilim teşkil etmemektedir" ifadelerini kullandı.

Venizelos ve Fehmi, Yunanistan ile Mısır'ın en kısa zamanda deniz bölgelerinin belirlenmesi ve sınırlandırılması (MEB) konusuyla ilgili  müzakereleri bilirkişiler nezdinde ilerleteceklerini açıkladı. Düzenli olarak yapılacak müzakereler için ortak bir komisyon da kurulacak.

Öte yandan dışişleri bakanları Venizelos ve Fehmi,  Güney Kıbrıs'ın da katılımıyla üçlü bir işbirliğine de gidilmesine atıfta bulundular. Hatırlanacağı üzere hafta başlarında Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Kasulidis de Kahire'yi ziyaret etmişti.

Dışişleri Bakanı Venizelos, Mısırlı mevkidaşı dışında Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Adli Mansur, Başbakan Hazem El-Beblavi, Arap Birliği Genel Sekreteri Nabil El Arabi ve İskenderiye Patriği II. Theodoros ile de görüştü. Venizelos, Atina'nın Mısır ile stratejik ilişki istediğini ve Mısır'ın Ortadoğu, Akdeniz ve Kuzey Afrika'daki istikrarın önemli bir direği olduğunu vurguladı.

Kaynak: Azınlıkça

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 17:52
banner53
YORUM EKLE

banner39