Yunanistan İran'ın AB kapısı oluyor

İran Yunanistan’ı AB’ye giriş kapısı olarak görürken, Yunanistan'ın içinde bulunduğu dar boğaz için de İran çok büyük fırsat

Yunanistan İran'ın AB kapısı oluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunan Petrol Şirketi ELPE ile İran devlet petrol şirketi NIOC arasında anlaşma sağlanmasından sonra Başbakan Aleksis Tsipras’ın işadamlarıyla birlikte Şubat ayında İran’a bir ziyaret daha gerçekleştirecek. İran’ın Avrupa’daki geleneksel müttefikleri arasında yer alan Yunanistan, ambargonun kaldırılmasından sonra ikili ilişkilerin daha da gelişmesi bekleniyor.

Azılıkça'nın haberine göre, ekonomik hayatın canlılığını kaybetmesi, üretim faaliyetlerinin daralması, duraklama, ekonomik etkinliklerde görülen hafif düşmelerle resesyonla boğuşan Yunan ekonomisi için yıllarca süren yaptırımların kaldırıldığı İran piyasası şimdilik çok iyi bir çıkış yolu gibi görünüyor.

İRAN'IN AVRUPA GİRİŞ KAPISI

İranlı yetkililer Yunanlılarla yaptıkları ilk temaslarda Yunanistan’ın Avrupa’ya giriş kapısı ve Brüksel’deki müttefik olarak istediklerini açıkça dile getirdi.

İran Petrol Bakan Yardımcısı Amir Hüseyin Zamaninia’nın Atina ziyareti ve ELPE ile NIOC arasında anlaşma sağlanmasından sonra yaptığı açıklamalarda İranlıların ELPE’ye yönelik ilgisi resmi bir dille ifade edildi. Zamaninia, İran’daki özel sektörün Petrol Bakanlığı’nın da desteğiyle ELPE’ye yatırım yapmayı düşündüğünü dile getirdi. Ancak İranlılar bu tekliflerini, ELPE’nin NIOC’a 2011’den kalan borcunun ödenmesiyle ilişkilendirdiler. 600-700 milyon euro civarında olduğu hesaplanan borç Atina’da iki taraf arasında yapılan anlaşmanın pürüzleri arasında yer alıyor.

İki taraf arasındaki farklı görüş ise faizlerden kaynaklanıyor. Yunan tarafı 2011 yılında parayı normal bir şekilde ödediğini, ancak İran’a yönelik ambargo yüzünden uluslararası bankacılık sisteminin parayı serbest bırakmadığını savunuyor. Taraflar arasındaki anlaşmanın netliğe kavuşturulması için iki konudaki müzakerenin daha kapanması gerekiyor. Bunlardan birincisi üzerinde anlaşmaya varılan ham petrol teslimatı sonrası ödeme süresi.

ELPE ödeme süresini 60 güne çıkarmak isterken, İranlılar 30 günde diretiyor. İkinci konu ise teminat mektuplarıyla alakalı. İranlılar henüz Yunan bankalarının teminat mektuplarını kabul edip etmeme konusunda kararsız ve bu konuyu incelemek üzere İran Merkez Bankası’na havale etmiş durumda.
Tsipras’ın Tahran’a yapacağı ziyarette bu konularla ilgili müzakereler devam edecek ve anlaşmanın netleşmesiyle birlikte ELPE’ye İran’dan ham petrol teslimatı 2012 yılından sonra ilk kez başlayacak. Yapılan anlaşma uyarınca ELPE İran’dan günde dört bin varil petrol temin ederek toplam ham petrol ihtiyaçlarının yüzde 20’sini karşılayacak. Ambargo öncesi dönemde ise ELPE’nin ham petrol ihtiyaçlarının yüzde 30-32’si İran tarafından karşılanıyordu.

Öte yandan gerek ELPE gerekse de Yunanistan Enerji ve Çevre Bakanlığı İran’ın rafineri tesislerine yatırım yapmakla ilgilendiğini doğruluyor. Ancak bu konuda nihai bir karar alınmadan önce ikili düzeyde görüşmeler yapılması gerekiyor. Bir taraftan ELPE’nin büyük hissedarlarından olan Latsis Grubu diğer taraftan da bu yöndeki bir hamlenin jeopolitik parametrelerinin değerlendirilmesi için ABD ve AB ile görüşme yapılması gerekiyor

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 12:57
banner53
YORUM EKLE

banner39