Yurt dışındaki Mısırlılar oy kullanmaya başladı

Yurt dışındaki Mısırlılar, anayasa referandumu için konsolosluk ve büyükelçiliklerde oy kullanmaya başladı.

Ortadoğu 08.01.2014, 20:49 08.01.2014, 20:49
Yurt dışındaki Mısırlılar oy kullanmaya başladı

Alınan bilgiye göre ülke dışındaki 680 bin 775 kayıtlı seçmen, 127 büyükelçilik ile 11 konsoloslukta 5 gün boyunca her ülkenin yerel saatiyle 09:00-21:00 arasında oy kullanacak. 

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedr Abdulati, "Anayasa referandumu ilk saatlerden itibaren büyük ilgi gördü. Referandumu takip için bakanlık tarafından kurulan komisyona, sorun çıktığı veya oylamanın engellendiğine dair herhangi bir haber ulaşmadı. İngiltere veya diğer ülkelerde oy kullanma işleminin ertelendiği yönündeki haberlerin doğruluk payı yok" dedi.

Abdulati, "Bazı Mısırlıların oylamaya katılamamalarının sebebi, Yüksek Seçim Kurulu'nun koyduğu özel şartlardır. Kanunlara göre, seçmenlerin yurtiçindeki Mısırlılar gibi kimlik kartlarını veya pasaportlarını ibraz etmeleri gerekiyor" diye konuştu.

Mısır Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre yurtdışındaki seçmenlerin büyük bir bölümü Körfez ülkelerinde bulunuyor. Bu ülkelerdeki kayıtlı seçmen sayısının 571 bin olduğu belirtiliyor. 

Mısır'da 3 Temmuz'daki askeri darbenin ardından, 2012 yılında halk oylamasıyla kabul edilen anayasa askıya alınmış ve ülkedeki siyasi sürece ilişkin yeni bir yol haritası belirlenmişti. Söz konusu yol haritası doğrultusunda önce anayasa referandumu, ardından parlamento seçimleri son olarak da başkanlık seçimlerinin yapılması öngörülüyor. 

Askıya alınan 2012 anayasası üzerinde, "Anayasa Hazırlık Komisyonu" tarafından yapılan düzenlemelerin ardından hazırlanan 247 maddelik yeni anayasa taslağının 14-15 Ocak 2014 tarihinde referanduma sunulacağı açıklanmıştı.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?